Bir ‘bulut odasına’ yerleştirilen uranyumun büyüleyici tepkimesi

Hiç şüphe yok ki Breaking Bad adlı diziden sonra, ülkemizde de bazı kimyasal tepkimelerin doğurabileceği sonuçlar artık daha da bilinir bir hale geldi. Fakat, yine de doğrudan bu kimyasal tepkimelerin kendisinde olan güzelliğin farkında olup olmadığımız konusunda bu kadar net değiliz. Aşağıdaki videoda açıkça görülebilen klasik bir deney uzun uzun izlemek adına da oldukça eğlenceli bir manzara sunuyor. Videoda; kimya literatüründe ‘bulut odası’ ya da ‘Wilson odası’ olarak bilinen (iyonize olmuş radyasyonu tespit etmek için yararlanılan bir parçacık dedektörü) bir bölmenin içerisine yerleştirilen uranyumun yavaş yavaş bozulduğunu ve ardından ufak kuyruk izleri bırakan radyasyon parçaları yaydığını görüyoruz.

io9 sitesinde yayınlanan makaleye göre bu tarz bir deneyi bu adresteki talimatları izleyerek aslında evde de yapabilirsiniz. Fakat kendisinde bu cesareti bulamayanlar ama yine de bu kimyasal tepkimenin güzelliğini seyretmek isteyenler yaklaşık bir saat uzunluktaki bu videonun tadını çıkarabilirler.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...