Engelli sitelere girmenin en kolay 3 yolu

Birçok farklı sitenin yanında artık Google, Facebook ve Twitter gibi adreslerin de sık sık dahil edildiği ‘engelli sitelere’ girmenin bir VPN üzerinden ya da proxy sunucusu kullanmak gibi çeşitli yolları var. Bütün bu yöntemler nihayetinde genellikle işe yarasa da, yine de onları kullanabilmeye başlamadan önce belirli bir kurulum ve yapılandırma gerektiriyorlar.

Sınırlandırılmış bir bağlantınız varsa, yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi güvenilir bir VPN servisi kullanmak. Fakat, engellenmiş internet sitelerine hiçbir kurulum gerektirmeden erişmenin başka bazı çok daha basit yolları da var. Söz konusu yöntemler hiçbir teknik uzmanlık gerektirmiyor ve çok temel bir internet kullanma bilgisiyle rahatlıkla yerine getirilebiliyor.

İşte Lifehack.org sitesinin derlediği en basit üç yöntem:

1. Google Translate’i kullanın: Google’ın çevrimiçi çeviri hizmeti, Google Translate genellikle internet sitelerini bir dilden başkasına çevirmek için de kullanılıyor. 70’ten fazla dilde çeviri yapabilen Google Translate aynı zamanda engelli sitelere erişim için de kolaylıkla kullanılabilir. Bunun için yapmanız gereken Google Translate’in sayfasını ziyaret etmek, sol taraftaki metin kutusuna engelli sitenin adresini yazmak. Kaynak dil olarak hangi dili seçtiğinizin hiçbir önemi yok, sağ tarafta yer alan çevirisi yapılan bölmenin üstündeki açılır listeden hedef dil olarak da kendi ana dilinizi ya da İngilizceyi seçebilirsiniz.

google translate engelli site

Google Translate’in bu noktadaki tek eksiği resimler, fotoğraflar gibi görselleri doğrudan orijinal kaynaktan göstermesi. Dolayısıyla bunları web sayfaları üzerinde göremeyebilirsiniz.

2. Çevrimiçi ekran görüntüsü oluşturan araçları kullanın: Söz konusu araçlar web sayfalarının tam boyutlu ekran görüntülerini oluşturabiliyorlar. Tavsiye edilen bazı araçlar: URL2PNG.com, Snapito! ve Web Screenshots.

3. Web sayfalarını PDF’e dönüştüren araçları kullanın: Ekran görüntüsü oluşturma hizmetlerine benzer bir biçimde çalışan birçok PDF oluşturma hizmeti de mevcut ve bunlar herhangi bir web sayfasının PDF dosyasını oluşturmanıza olanak tanıyorlar. Önerilen araçlar: PDFmyURL, PDFCrowd ve HTML to PDF. Bu seçeneğin önemli bir özelliği de oluşturulan PDF dosyaları üzerinden metinlerin kopyalanabilir ve görsellerin de alınabilir olması.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...