İnterneti sabote eden hayvanlar

Bin yıllarca süren evrimin sonunda insanoğlu hayatta kalmak için hem doğa şartları hem de etrafındaki hayvanlara karşı hep bir mücadele içinde oldu. Ateşi bulmamızın ardından arka arkaya gelen buluşlarla serilip serpilen uygarlığımız bizi zaman içerisinde doğaya hükmeden bir konuma yerleştirdi. Öyle ki, bir zamanlar bir tür rekabet içinde ve savunma halinde olduğumuz hayvan türlerinin büyük bir kısmını artık uygarlığımızın olumsuz etkilerinden korumaya çalışıyor ve bazılarını da YouTube’da paylaştığımız videolar üzerinden defalarca seyrediyor ve “ne kadar da sevimli” olduklarını düşünüyoruz. Fakat ‘uygarlık savaşında’ bayrağı taşıyan insanoğlu bugün bile teknolojisini kurup yükseltirken gezegeni paylaştığı bu canlılardan bazılarını hala karşısında bulabiliyor. İşte ‘doğaya hükmeden insanı’ sabote eden hayvan türlerinden bazıları:

Maymunlar

Geçtiğimiz hafta Reuters’te yayınlanan bir rapora göre Hindistan’da yetkililer bazı bölgelere İnternet bağlantısı için gereken altyapıyı kurmakta zorluk çekiyor. Zira bölgede bulunan maymunlar Ganj Nehri boyunca devam eden kabloları kemiriyorlar. Söz konusu inşaattan sorumlu olan yetkililer aradan geçen iki ayın ardından bu kabloların yerini değiştirerek onları Hindu dinine göre kutsal kabul edilen Varanasi’ye yerleştirdiler. Sistemi yer altına taşımak da, şehrin geniş nüfusu yüzünden olanaksız. Fakat işin daha da ilginç olan kısmı ise, bu Macaca maymunlarının Varanasi’deki tapınaklarda ibadet eden insanlar tarafından çok sevilmesi ve hatta bir tür saygıyla karşılanması. Dolayısıyla, onlardan tam anlamıyla kurtulmak pek olanaklı değil.

İLGİLİ İÇERİK: Google’ın başkanı Eric Schmidt: ‘İnternet ortadan kaybolacak’

Köpekbalıkları

Teknolojinin başına dert açan hayvanlar yalnızca memeliler değil. Geçtiğimiz yaz, Google’ın ürün yöneticisi Dan Belcher bir etkinlikte yaptığı açıklamada teknoloji devinin, denizin altında yer alan bütün fiber optik kablolarının özel bir materyalle korunduğundan bahsetmişti. Bunun temel nedeni ise köpekbalıkları saldırılarıydı.

International Cable Protection Committee (Uluslararası Kablo Koruma Komitesi) tarafından yakın zamanda yapılan başka bir raporda da köpekbalıklarının “akıntılarda salınan kablolardan kaynaklanan elektro-manyetik alanlar” tarafından çekildiğini öne sürdü.

İLGİLİ İÇERİK: Japonya’daki çevrimiçi göçmenlerin öyküsü: ‘İnternet Kafe Mültecileri’

Sincaplar

2011’de ABD’de 84.000 mil uzunluğunda fiber ağ sistemini yöneten Level 3 Communications adlı bir telekomünikasyon firması, sincapların bu kabloların yüzde 17’sinde bir hasara yol açtığını rapor etti. Bu aslında şaşırtıcı bir gelişme değil, zira görece küçük hayvanlar olarak bilinmesine rağmen sincapların son derece güçlü dişleri onların gerçekten böyle bir şeyi yapabilecek bir potansiyele sahip olmasını sağlıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...