New York’taki tarihi parkta bir Snowden ‘hayaleti’

Geçtiğimiz Pazartesi günü ABD’nin New York şehrinde yer alan tarihi Fort Greene Parkı’na dikilen, NSA ve CIA belgelerini ifşa ederek istihbarat örgütlerinin yasadışı dinlemelerini ortaya koyan Edward Snowden‘in heykeli güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı. Bunun üzerine bir grup sanatçı söz konusu heykelin yerine hazırladıkları bir hologramı yerleştirerek bu sefer heykelden de daha dikkat çekici bir eyleme imza atmayı başardılar. Söz konusu hologram, tıpkı önceki heykel gibi ABD’nin Bağımsızlık Savaşı’nda ölenlerin anısına dikilen sütunlardan birinin üzerinde oluşturuldu.

snowden the illuminator

Fotoğraf: The Illuminator

OKUMA ÖNERİSİ: İstihbaratçılar elektrikli sanat eseri düşler mi?

snowden heykel hologram

Fotoğraf: The Illuminator

Kendilerine “The Illuminator” adını veren ve orijinal heykelle bir bağlantıları olmayan bir grup sanatçı dizüstü bilgisayarlar ve projeksyion ekipmanları kullanarak önceden heykelin durduğu yere Snowden’in dijital görüntüsünü yansıttılar.

Bir tumblr hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre, söz konusu eylemin heykeli sansürleyen yetkilileri hedef alan bir misilleme mesajı olduğunu belirten sanatçılar konuyla ilgili şunları söylediler:

“Bu anonim sanatçıların eylemlerinden ilham alan The Illuminator Art Collective, bir sis bulutunun içerisine bu görüntüyü yansıtarak kısa süreli bu girişimi yeniden yarattılar. Hissiyatımız şudur ki, Devlet yerleşik otoriterliğe karşı meydan okuyan bütün materyalleri ortadan kaldırsa da, direnmenin eylemleri kamu bilincinde yer almaya devam edecektir. Ve bu da umudu taşıyan bu meydan okuma eyleminde paylaşılıyor.”

snowden heykeli

Fort Greene Parkı’ndaki tarihi anıtın üzerine yerleştirilen Edward Snowden heykeli, 6 Nisan 2015. / Fotoğraf: Aymann Ismail/ANIMALNewYork

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...