Dünyaca ünlü filozoflar İstanbul’da ‘Modernizm’i tartışıyor

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği etkinliklerle Antonio Negri, Alain Badiou, Slavoj Zizek, Jacques Rancière gibi dünyaca ünlü filozofları İstanbul’a getiren MonoKL Yayınları yine bir ilke daha imza atıyor. Bakırköy Belediyesi’nin katkılarıyla 18-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek “Filozoflarla İstanbul’da: Modernizm” başlıklı konferans kapsamında son dönemin en önemli filozoflarından Giorgio Agamben, Peter Sloterdijk, Bernard Stiegler ve Gianni Vattimo gibi isimler birer konuşma yapacaklar. Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan etkinlikte MonoKL ekibinden Volkan Çelebi ve Ahmet Soysal da konuşmacı ve moderatör olarak yer alacaklar. Dünyaca ünlü filozofları yine İstanbullularla buluşturan ve konferans süresince simültane çevirinin yapılacağı MonoKL’un bu etkinliği tüm katılımcılara ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

Modernizm ana başlıklı konfersanta, modernizm kavramının yanında nihilizm, devlet ve iktidar sorusu, modernizme inancın krizi çağında teknobilimsel evrim, metafiziğin son dönemi olarak nihilizm gibi meseleler ele alınacak. Günümüzde modernizmi bir tartışma konusu yapan felsefi, teknobilimsel ve hukuksal boyutlar filozofların gerçekleştireceği sunumlar ve açık oturumlar üzerinden tartışmaya açılacak.

OKUMA ÖNERİSİ: Bertrand Russell’ın bundan 1000 yıl sonra yaşayan insanlara mesajı

Etkinlikte yer alan ve dünya çapında tanınan filozoflar Giorgio Agamben, hukuk ve siyaset teorisi üzerine yazdıklarıyla; Peter Sloterdijk, yeni mekan ve melez gerçeklikler anlayışı ile; Bernard Stiegler, teknik ve farmakoloji üzerine yapıtlarıyla; Gianni Vattimo, yaratıcılarından olduğu Hermeneutik Komünizm projesiyle öne çıkan isimler.

Konferansın ilk günü olan 18 Nisan Cumartesi “Modernizm ve Nihilizm”, 19 Nisan Pazar günü de “Modernizm ve Devlet Sorusu” başlıkları üzerinden iki açık oturum gerçekleştirilecek. Etkinlik hakkında daha detaylı bilgilere bu adresten ulaşabilirsiniz.

OKUMA ÖNERİSİ: Monty Python’ın en iyi felsefe skeçleri

filozoflarla istanbulda modernizm

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...