İspanya’da tarihe geçen iç güvenlik yasası protestosu

İspanya vatandaşları, ifade özgürlüğüne büyük sınırlamalar getireceği düşünülerek karşı çıkılan yeni güvenlik yasasını protesto etmek amacıyla İspanya parlamentosu önünde tarihteki ilk kitlesel hologram eylemi gerçekleştirdiler. Geçtiğimiz Cuma akşamı Madrid’de gerçekleşen bu ‘sanal’ eylemde bir grup protestocunun sloganlar ve pankartlar eşliğinde parlamento binasının önünden geçtiği görülüyor.

Hologram teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen bu sıradışı gösterinin, izin almadan eylem yapmak amacıyla dışarıda toplananlara 30.000 euro’ya kadar çıkan para cezaları verme yetkisi sağlayan kanuna karşı bir meydan okuma olduğu belirtiliyor.

Söz konusu eylem, bütün bu insanların fiziksel olarak gerçekten orada olmamaları dışında, taşınılan pankartlardan atılan sloganlara kadar ‘görüntü’yü kurtarmayı ve hatta bir anlamda daha da çok ses getirmeyi başarıyor.

Son dönemin önemli düşünürlerinden Jean Baudrillard‘ın simülasyon kuramını da akıllara getiren bu eylemde, kuramda da belirtildiği üzere bir anlamda “gerçek olanla olmayan arasındaki ayrımın ortadan kalktığına” tanık oluyoruz. Zira Baudrillard’a göre bu ayrımın yerini artık simülasyon ve simülakrlar almıştır. Sözlük anlamıyla bir şeyin ya da bir kişinin görüntüsü, temsili anlamına gelen simülakr da aslında artık bir taklit değildir, gerçeğin kendisi olagelmiştir. “Hakikat, ortada bir hakikat bulunmadığını gizlemeye çalıştığından -simülakrların hakikati gizleme şansı yoktur. Simülakr hakikat demektir.”

İLGİLİ İÇERİK: New York’taki tarihi parkta bir Snowden ‘hayaleti’

“Tarihteki ilk hologram protesto” olma iddiasını taşıyan eylemin ardındaki No Somos Delito adlı organizasyonun internet sitesinde konuyla ilgili şu ifadelere yer veriliyor: “Hükümet tarafından dayatılan engellere rağmen, bizim sesimizi susturamayacaklar, ve kendimizi hologramlara dönüştürmek zorunda kalsak bile, protesto etmeye devam edeceğiz.”

İspanyol gazetesi El Pais‘de yer alan habere göre, bir saat süren söz konusu hologram gösterisi için dünyanın dört bir yanından birçok insan No Somos Delito’ya “Biz suç değiliz” anlamına gelen 2000’in üzerinde sanal görsel yolladı.

OKUMA ÖNERİSİ: Yüz tanıma teknolojilerine karşı yeni moda: ‘Anti-yüz’ makyajı

İLGİLİ İÇERİK: İklim yürüyüşünü tanımlayan bu fotoğrafın anlamı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...