Doğanın bütün renklerini ‘insanlık hâlleriyle’ birleştiren kolajlar

İstanbul’da yaşayan fotoğraf sanatçısı Merve Özaslan‘ın birçok görseli bir araya getirerek kaynaştıran yaratıcı fotoğraf kolajları bu farklı görüntüleri tek bir hikaye anlatımıyla sunmayı başarıyor. Eski siyah beyaz fotoğraflar kullanan Özaslan, bu görsel öyküleri yaratmak için onları doğadan bazı parçalarla harmanlıyor. Bu doğal elementer sanatçının kolaj çalışmalarında bedenlerde, pencerelerde ve zeminde şekillenerek eski moda görüntülerin ve etkinliklerin daha modern, renkli bileşenlerle doldurulmasını sağlıyor. Dikkat çekici bir canlılığa sahip olan bu kolajlar bir tür yaşam sevincini ve bunun tadını sonuna kadar çıkarmak gerektiğini hatırlatıyor bizlere.

“Duygularımız klişeleşmiş ve sıkıcı şehir hayatının yaşamsal noktalarında paralize olduğunda ‘natural act’ bütün renkleriyle beliriyor.”

Sanatçının internet sitesinde kolaj çalışmalarla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer veriliyor:

“‘Natural act’ (‘Doğal tavır’), doğa ve insanlık arasındaki ilişkinin soruları üzerinden temellenen çeşitli kolajlardan meydana geliyor. Bu aslında her birimizin doğanın parçası olduğumuz gerçeğine atıfta bulunan eleştirel bir sunum. Açgözlülüğün, şehirleşmenin, mekanikleşmenin ve doğadan kopmanın insan için uygun ve tutarlı olup olmadığına dair bir cevap arıyor. Bu anlamda, duygularımız klişeleşmiş ve sıkıcı şehir hayatının yaşamsal noktalarında paralize olduğunda ‘natural act’ bütün renkleriyle beliriyor.”

OKUMA ÖNERİSİ: Eugenia Loli’nin ‘gerçeküstü’ kolaj çalışmaları

merve özaslan kolaj 2

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’den mezun, İstanbul doğumlu sanatçı Merve Özaslan, aynı zamanda “Choke Jungle” adlı markanın da kurucu ortaklarından. Seramik mücevherler de tasarlayan sanatçının bu işleri İngiltere’nin Vogue, Elle ve Marie Claire gibi dergilerinde de yayınlanmış. Özaslan, 2012 yılından itibaren kolaj projeleri üzerinde çalışıyor.

Sanatçının bütün kolajlarına bu adresten ulaşabilir, yüksek çözünürlüklü versiyonlarını ise buradan satın alabilirsiniz.

OKUMA ÖNERİSİ: Askerlerin silah yerine dev çiçekler taşıdığı çarpıcı kolajlar

merve özaslan kolaj 3

merve özaslan kolaj 4

merve özaslan kolaj 5

merve özaslan kolaj 6

merve özaslan kolaj 7

merve özaslan kolaj 8

merve özaslan kolaj 9

merve özaslan kolaj 10

merve özaslan kolaj 11

merve özaslan kolaj 12

merve özaslan kolaj 13

Görseller: Merve Özaslan

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...