Gökyüzü, 10 milyar yıl önce nasıl görünüyordu?

Gelişmiş şehirlerdeki etkileyici yapay ışıkların altında yaşayan günümüz insanı aslında çok daha büyüleyici bir manzaradan kendisini çoktandır mahrum etmiş durumda. Özellikle büyük şehirlerin neden olduğu ışık kirliliği, çoğunlukla gökyüzündeki ihtişamın gece vakti yeterince fark edilememesine neden oluyor. Yerleşim yerlerinden uzak bölgelerdeki gökyüzünün gece görüntüsü bile şehrin üzerinde gözden kaybolan yıldızlarla karşılaştırıldığında çok daha etkileyici olduğuna herkes tanık olmuştur. Ve yine bu farkı gören herkes, bundan binlerce yıl önce, uygarlığın henüz kendi ‘ışıklarını’ yakmadığı dönemlerde gökyüzünün geceleri nasıl göründüğünü de merak etmiştir.

İşte yukarıda görülebilen ve bu merağı fazlasıyla gidermeyi hedefleyen görsel de galaksimizin “baby boom” olarak bilinen doğum evresinde, bunan 10 milyar yıl önce dünyadan nasıl göründüğünü gösteriyor.

OKUMA ÖNERİSİ: NASA şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü galaksi fotoğrafını yayınladı

O zamanlarda, Samanyolu Galaksisi, günümüzde olduğundan 30 kat daha hızlı bir biçimde, muazzam bir düzeyde yıldız üretiyordu. Resimde görülen pembe bulutlar gaz ve tozdan oluşan yıldızlararası alanlar. Mavi ve beyaz noktalardan oluşan ışıklar ise yeni yeni biçimlenen yıldızları gösteriyor. Bilimsel verilere dayansa da aslında bir illüstrasyon olan bu görsel gerçek bir fotoğraf olsaydı, 10 milyar yıl önce doğan bu yıldızların bir kısmı bugün elbette çoktan sönmüş olurdu.

galaksiler hubble

Gelişimlerinin farklı evreleri boyunca bizim galaksimize yakın boyutlarda olan galaksileri gösteren altı Hubble resmi. Görsel: NASA/ESA/C. Papovich/H. Ferguson/S. Fabe

OKUMA ÖNERİSİ: Galaksimizin manyetik alanını gösteren etkileyici görseller

Söz konusu görsel, The Astrophysical Journal için yapılan bir araştırma sonucunda elde edildi ve NASA tarafından da yayınlandı. Bu araştırmayı tamamlamak için astronomlar 24.000’den fazla galaksiyi gözden geçirerek Samanyolu’na benzeyenleri belirledi ve onları ayrıntılı bir biçimde haritalandırdı ve ardından galaksimizin bu kozmik büyüme listesinde nerede olduğunu tahmin etti.

OKUMA ÖNERİSİ: Bir galaksinin en erken evresine ilk bakış

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...