Tokyo, reklamlar olmadan nasıl görünürdü?

Dünyanın en büyük metropollerinden olan Tokyo, Japonya’nın geçirdiği modernleşme sürecinin sonunda bu ülkenin artık samuraylar ya da sakeyle olduğu kadar neon ışıkları, gökdelenleri ve devasa reklam panolarıyla hatırlanmasını sağlayan bir şehir. Kentin baş döndürücü sokaklarında birkaç dakika dolaşmak bile neredeyse dünyanın bütün önemli markalarının ilanlarını ve posterlerini görmeniz için yeterli olabiliyor. Bu elbette yalnızca Tokyo’ya özgü bir durum da değil. Zira reklam panoları bu denli büyük her şehir için yüksek binalar, berbat bir trafik ve gelişmiş bir metro ağı kadar vazgeçilmez bir unsur. Fakat bu anlamda Tokyo’yu, en azından Japonca konuşmayan dünyanın geri kalanı için daha da ilginç kılan şey, bütün bu reklamlara oldukça fantastik bir alfabenin eşlik etmesinin yanında, onun aynı zamanda bir şekilde belki de en ‘cyberpunk’ şehirlerden biri olması.

İLGİLİ İÇERİK: Japonya’daki çevrimiçi göçmenlerin öyküsü: ‘İnternet Kafe Mültecileri’

Fransız grafik sanatçısı Nicolas Damiens, şehrin işte tam da bu dokusunu son derece sıradışı bir biçimde vurgulayan bir çalışmaya imza atıyor. Damiens, kullandığı yöntemle bu reklamlar olmadan bütün bu boşlukların ne kadar gerçeküstü görüneceğini göstererek, reklamların artık bir metropolün karakterinde ne kadar belirleyici olduğunu ortaya koyuyor. “Tokyo Without Ads” (“Reklamlar Olmadan Tokyo”) adını verdiği bu fotoğraf serisiyle, Damiens baş döndürücü Tokyo caddelerini bütün reklamlardan arındırıyor. Sanatçının elde ettiği sonuç, fotoğraflardan da görülebileceği gibi, şehrin bu haliyle neredeyse tanınmaz bir hale geldiğini gösteriyor. Ne için orada oldukları belli olmayan dev beyaz tuvallerin muazzam bir yer kapladığı şehirde, manzarayı artık renkli sembollerin ve figürlerin değil dev bir boşluğun sardığı fark ediliyor.

reklam tokyo 2

Damien’in bu vizyonu günümüz şehirlerinde reklamların oynadığı belirgin rolü onaylıyor olsa da, söz konusu fotoğraf serisi reklamların “her yerde oluşuna” bir tür şikayet amacı taşımıyor, fakat bu fenomeni daha yakından tanımaya ve anlamaya çalışıyor. Damien, The Huffington Post’a çalışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle söylüyor: “Çalışmam kesinlikle anti-reklam niteliğinde değil. Bu işaretler Tokyo’nun cazibesi ve çekiciliğinin bir parçası, onlar oldukça estetik ve ben onlardan hoşlanıyorum! Yalnızca Tokyo’nun başka bir bakış açısından nasıl görüneceğini merak etmiştim.”

İLGİLİ İÇERİK: Apple, İstiklâl Caddesi’ndeki tarihi binayı kaplayan dev reklam panosunu geri çekti

reklam tokyo 3

reklam tokyo 4

reklam tokyo 5

reklam tokyo 6

reklam tokyo 7

reklam tokyo 8

reklam tokyo 9

reklam tokyo 10

İLGİLİ İÇERİK: Fransa’da bir şehir sokak reklamlarını kaldırıp yerine ağaç dikmeye karar verdi

Fotoğraflar: Nicolas Damiens

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...