Pink Floyd’un Animals albümündeki uçan domuz ‘Algie’nin öyküsü

Aynı zamanda en önemli distopik bilim kurgu romanlarından biri olan 1984‘ün yazarı George Orwell’in “Hayvan Çiftliği” (“Animal Farm“) adlı yapıtı bugüne kadar birçok sanat eserine ilham kaynağı olan bir roman. Bir çiftlikte beslenen hayvanların yöneticilerine yani insanlara karşı ayaklanarak yönetimi ele geçirmesini, fakat başa geçen domuzların sonunda en az insanlar kadar yozlaştığını anlatan kitap, iktidar ve güç ilişkilerini son derece etkileyici bir biçimde ele alan bir başyapıt.

Bu romandan esinlenerek yaratılan bir diğer başyapıtlardan birisi de, efsanevi müzik grubu Pink Floyd‘un 1977 tarihli, dönemin İngiltere’sinin sosyo-politik koşullarına kinayeli bir eleştiri niteliği de taşıyan albümü Animals. Grup üyeleri, Orwell’in faşist bir yönetim anlayışını olduğu kadar kapitalizmi de eleştiren imgeler içeren romanıyla benzer temalar barındıran Animals albümü için, çarpıcı şarkı sözlerinin yanında yine bu karanlık atmosferi yansıtabilen uygun bir imgeye ihtiyaç duydular. İlk başta düşünülen şey, Hipgnosis adlı Londralı tasarımcılardan oluşan bir sanat grubunun ortaya attığı, ebeveynlerinin tıpkı hayvanlar gibi olduğunu keşfeden bir çocuk imgesiydi.

İLGİLİ İÇERİK: Pink Floyd’un 1975’teki ‘turne planını’ anlatan çizgi roman

Fakat daha sonra, Pink Floyd’un şarkı sözlerinin büyük bir kısmını yazan ve aynı zamanda grubun vokalisti ve bas gitaristi olan Roger Waters’ın bulduğu bir konsept olan domuz biçimli zeplinde karar kılındı. Grup üyeleri Avustralyalı sanatçı Jeffrey Shaw‘la bu şişme domuzu tasarlaması için anlaştılar. Nihayetinde, yakın dönemin en bilinen sanat imgelerinden biri olarak akıllara kazınan bu uçan domuz, 20. yüzyılın başlarında Zeplin gemileri de inşa etmiş bir firma olan Ballon Fabrik’e yaptırıldı. Böylece T. Rex, Led Zeppelin ve AC/DC gibi birçok önemli rock grubunun albüm kapaklarını tasarlayan Hipgnosis’in fikri de, “Gerçekleşseydi neye benzerdi?” diye düşündüğümüz bir olasılık olarak kaldı.

pink floyd uçan domuz

26 Eylül 2011’de, Animals’ın yeni bir ses düzenlemesiyle tekrar piyasaya sürüldüğü gün yine Battersea Power Station’ın üzerinde beliren Algie benzeri başka bir uçan domuz balonu.

9,1 metre uzunluğundaki, “Algie” adı verilen domuz biçimli bu dev balon, helyumla doldurularak ilk defa 2 Aralık 1976’da Battersea Power Station adlı, kömürle çalışan, 1930’larda inşa edilmiş bir elektrik santralinin üzerinde havaya uçuruldu. Fakat kötü hava koşulları balonun fotoğraflarının ancak bir sonraki gün çekilebilmesine neden oldu. “Algie”, şehrin içindeki bir güç istasyonunda başlayan yolculuğunu Kent bölgesinin yakınlarındaki bir çiftliğe iniş yaparak tamamladı. Ve muhtemelen çiftlikte onu gören birçok ineği de bir hayli korkuttu.

İLGİLİ İÇERİK: Floyd’un ‘Uzay Destanı’

Aşağıdaki videoda, Animals için hazırlanan 1977 tarihli TV reklamını görebilirsiniz:

“Algie”nin bir sonraki uçuşu ise Pink Floyd’un 1977’deki turunda, konsere gelen seyircilerin üzerinde gerçekleşti.

Söz konusu bu imge, daha sonraki yıllarda popüler kültürde kendisine çeşitli eserlerde yer bulmaya devam etti. Bunlardan ilk akla gelenleri ise Danny Boyle’ın 2012’de gerçekleştirilen Londra Olimpiyatları için hazırladığı Isles of Wonder” adlı kısa film.

Diğeri 2006 tarihli bir distopya Children of Men‘de yer alan, filmin başrolündeki Theo’nun (Clive Owen), hükümet destekli bir proje olan “The Ark of the Arts”ın küratörü ve aynı zamanda kuzeni Nigel’ı ziyaret ettiği sahne:

İLGİLİ İÇERİK: Albüm kapakları nasıl icat edildi?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...