‘Gerçeğinden daha gerçek’ yapay güneş ışığı teknolojisi

Özellikle tropikal iklim dışında kalan dünyanın birçok bölgesinde doğal nedenlerle insanlar uzun süre güneş ışığından mahrum kalabiliyor. Gelecekte de olası bir insan-makine savaşında, güneş ışığından beslenen makinelerin enerjisini kesmek için gökyüzünü tamamen karanlık bulutlarla kaplamanın da bir olasılık olduğunu ya da zaten buna gerek bile kalmadan makineler sayesinde gündelik hayatımızın önemli bir kısmını kapalı alanlarda onlara bağımlı bir biçimde geçirdiğimizi düşünürsek; nihayetinde bir tür yapay güneşe ihtiyaç duyacağımız günlerin çok da uzak olmadığını söyleyebiliriz.

CoeLux adı verilen bu düzenekler de işte bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak; ekvatorel, Akdeniz ve Kuzey Kutbu gibi farklı düzeylerde ışık alan dünyanın çeşitli bölgelerine göre ayarlanabilen bir yapay güneş ışığı üretiyor.

yapay güneş ışığı

OKUMA ÖNERİSİ: Işığın tuhaf kuantum hareketi laboratuvar ortamında görüntülendi

CoeLux düzenekleri, bu ışık ortamını oluşturabilmek için güneşle aynı dalga boyuna ayarlanmış geleneksel LED ışıklarını kullanıyor. Yine de güneş ışığını tam olarak yeniden yaratmak bazı ince değişiklikleri taklit etmeyi gerektiriyor, ki bu da dünya üzerinde nerede olduğunuza göre kalınlık ve yoğunluk açısından değişiklik gösteren atmosferin yapısından kaynaklanıyor. CoeLux bir milimetre kalınlığında, aslında temelde oturma odanızdaki ışıktakine benzer nano-parçacıklar içeren bir plastik katmandan yararlanıyor. CoeLux’un mucidi, Profesör Paolo Di Trapani, bu nanoteknolojinin pratikte nasıl çalıştığına dair henüz net bir açıklama yapmış değil, fakat buluşla ilgili inceleme makaleleri, ödüller, kullanıcıların geri dönüşlerinden oluşan uzun bir liste bu cihazların tanıtımında belirtildiği gibi sorunsuzca çalıştığını ve büyük bir komfor sağladığını gösteriyor.

yapay güneş ışığı 2

Düzeneğin güneşi temsil eden kısmı olan LED ışığının “sıcak bölgeleri” (“hot spot”) canlandırdığı farklı coğrafi bölgelere göre farklı boyutlarda ve konumlarda olabiliyor. Örneğin tropikal ünitesi en geniş sıcak bölgeye sahipken, İskandinav ünitesi ise en küçük sıcak bölgeye sahip. Aynı şekilde nano-parçacıklar barındıran plastik katmanın kalınlığı da benzer biçimde değişkenlik gösteriyor. Diğer yandan, elde edilen ışık hiçbir ultraviyole ışın yaymıyor, dolayısıyla kullanıcıların bronzlaşmasına ya da mevsimsel geçişin neden olduğu rahatsızlıklara yol açmıyor. Fakat bu ışık sayesinde en karanlık bodrumun, deponun ya da yeraltında bulunan herhangi bir alanın bile bir tür solaryum gibi hissettirdiği söyleniyor.

OKUMA ÖNERİSİ: Picasso’nun yalnızca ışıkla çizdiği resimler

“CoeLux’ün doğayı kopyalamadığını, ama tıpkı sanatın yaptığı gibi onu bir sahneye yerleştirdiğini” söyleyen Di Trapani, bu buluşun gökdelenler yerine, ‘yerdelen’ olarak tanımladığı, yerin yüzlerce metre altına doğru uzayan ama söz konusu ışık teknolojisi sayesinde kendinizi bir karanlık mağarada gibi hissetmeyeceğiniz yapıları olanaklı kılabileceğini belirtiyor.

yapay güneş ışığı 4

yapay güneş ışığı 5

yapay güneş ışığı 6

yapay güneş ışığı 7

Fotoğraflar: Michael Loos

OKUMA ÖNERİSİ: Kayaking, kano ve yüzme hareketlerinden oluşan ışık resimleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...