Kâbe maketini hac kıyafetleriyle ziyaret edince gözaltına alındı

Üsküdar Belediyesi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin bahçesine Hz. Muhammet’in yaşadığı döneme atıfta bulunarak “Asr-ı Saadet Köyü” adını verdiği ve bir hafta açık kalacağını belirttiği bir alana Hira Dağı, Hira Mağarası, Sevr Mağarası, Muallak Taşı, fil heykeli ve zemzem kuyusuyla birlikte Müslümanlar tarafından en kutsal yapı olarak kabul edilen Kâbe’nin maketlerini yerleştirdi.

Bu sıradışı “kutsal topraklar” simülasyonunun açılışını gerçekleştiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in, “Asr-ı Saadet Köyü”ndeki maket zemzem kuyusundan doldurulan suyu da katılımcılara dağıttığı ve birçok kişinin bu sudan içmek için sıraya girdiği görüldü.

Türkmen, söz konusu “köyün” kuruluş nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle oluşturulan Asr-ı Saadet Köyü ile Efendimize ‘İyi ki doğdun’ dediğimiz şu günlerde Kabe toprağı şehrimizde o duyguları yaşayalım, zihnimizde, gönlümüzde canlandıralım istedik. 7’sinden 70’ine kutsal topraklara gidemeyen kardeşlerimizin en azından bu şekilde o duyguları yaşamalarını arzu ettik.”

OKUMA ÖNERİSİ: Florida’daki bu tema park, ziyaretçilerine ‘kutsal topraklar deneyimi’ vadediyor

üsküdar kabe ziyaret cihat duman

Fotoğraf: @cihatolog

Buraya kadar içerisindeki herkesin ve her şeyin yasalar, ortak akıl ya da sağduyu nezdinde normal olarak ‘göründüğü’ söz konusu köyün belki de en samimi ziyaretçilerinden birisi yeterince normal bulunmayarak güvenlik görevlileri tarafından uyarıldı ve alandan uzaklaştırılmaya çalışıldı. Radikal’de yer alan habere göre adının Cihat Duman olduğu öğrenilen kişi, hac kıyafetleri giyerek yaptığı bu ziyaretinin sonucunda polis tarafından göz altına alındı.

Daha önce 2006-2007 yıllarında umreye gittiğini belirten Duman, yine aynı kıyafetleri giyerek, aslında Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in açıklamasında da belirttiği gibi “o duyguları yeniden yaşayabilmek” amacıyla Kâbe’nin maketine bir ziyaret gerçekleştirmeye çalıştıysa da bunda başarılı olamadı. Güvenlik görevlilerinin engeliyle karşılaştığını belirten Duman, şöyle devam etti: “Ben de kıyafetlerimin kanuna aykırı olmadığımı, bayrak taşımadığımı, çıplak olmadığımı sadece nostaljik amaçlı burayı ziyaret etmek isteğimi söyledim.”

Polise verdiği ifadede “Seyahat hakkının engellendiğini” söyleyen Duman, özel güvenlik görevlilerinden de şikayetçi oldu. Aynı zamanda bir şair ve avukat olduğu öğrenilen Duman, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada da “28 Şubat’ta bu denli bir zulüme maruz kalmadığını” ifade etti.

cihat duman ifade

Cihat Duman’ın polise verdiği ifadenin tam metni. Fotoğraf: @cihatolog

OKUMA ÖNERİSİ: İslam tarihinde tasvir geleneği ve ecdat hamaseti üzerine

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...