Norveç, 2017’de FM radyo yayınını durduran ilk ülke olacak

Norveç Kültür Bakanlığı, geçtiğimiz hafta yaptığı bir duyuruyla, ulusal FM radyo yayınlarının ülkenin tamamen dijital radyo yayınına geçişine olanak sağlayacak biçimde 2017’den başlayarak durdurulacağını açıkladı.

Radio.no sitesinde belirtildiği üzere, Digital Audio Broadcasting (DAB) Norveçli dinleyicilere dijital radyo yayını üzerinden hiç olmadığı kadar geniş bir çeşitliliğe sahip radyo kanalları içeriği sunacak. Halihazırda, beş adet FM radyo kanalına karşın, DAB ülkedeki 22 ulusal radyo kanalına ev sahipliği yapıyor. Yapılan anketler de, Norveçli radyo dinleyicilerinin %56’sının her gün dijital radyoyu tercih ettiğini gösteriyor. Norveç, FM yayınını durduracağına dair bir tarih belirleyen ilk ülke olsa da, Avrupa ve Güneydoğu Asya’daki birçok ülke de dijital radyo yayınına geçiş aşamasında.

OKUMA ÖNERİSİ: Uzay mekiklerinin efsaneye dönüştüğü bir gelecek tasviri

Norveç’in Kültür Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, FM yayınını durdurma tarihinin Norveç hükümeti tarafından 2011’de önerildiği belirtiliyor. Buna göre hükümet, ülkenin dijitale sorunsuz bir geçişi için bütün gereklilikleri karşıladığı sonucuna varıyor. Norveç Kültür Bakanı Thorhild Widvey, söz konusu açıklamada şunları söylüyor: “Dinleyiciler çok daha çeşitli ve çoğulcu bir radyo içeriğine erişim sağlayabilecek, ve daha iyi ses kalitesi ve yeni bir işlevselliğin keyfini çıkaracaklar. Dijitalleştirme aynı zamanda acil hazırlık sitemini de büyük ölçüde geliştirecek, artan rekabeti kolaylaştıracak ve inovasyon ve gelişim için yeni fırsatlar sunacak.”

Bakanlığın konuyla ilgili yayınladığı raporda ,radyo kanallarının FM üzerinden yaptığı yayınların maliyetinin, DAB üzerinden yapılan yayınlardan 8 kat daha pahalı olduğu da ifade ediliyor.

Öyle görünüyor ki, patenti 1933 yılında alınan ve o zamandan beri hayatımızın bir parçası olan FM (frequency modulation) henüz bir yüzyılı doldurmadan yerini dijital yayına bırakmış olacak.

OKUMA ÖNERİSİ: 60 saniyede bilgisayarlı çalışma masalarının evrimi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...