George Lucas’tan ‘zengin mahallesine’ uygun fiyatlı konut projesi

Star Wars serisinin yaratıcısı George Lucas, CBS News’de yer alan habere göre San Francisco Bay Area’da (Körfez Bölgesi) bulunan, sahibi olduğu Marin County bölgesine, bölgenin en geniş uygun fiyatlı konut alanını oluşturmayı planlıyor.

Lucas’ın avukatı Gary Giacomini’nin CBS’e yaptığı açıklmaya göre ünlü yönetmen “Burada yeterince milyonerin olduğunu, ihtiyaçları olan şeyin sıradan işçilerden oluşan insanlar için evler olduğunu” ifade etti.

OKUMA ÖNERİSİ: Star Wars fragmanlarının evrimi

Uygun fiyatlı bir konut alanına dair söz konusu projenin duyurusunu ilk olarak 2012’de yapan Lucas, o dönemde komşularının protestosuyla karşılaşmış ve yönetmenle işbirliği yapan komünite de işin maliyeti dolayısıyla geri adım atınca proje askıya alınmıştı.

Buna rağmen, söz konusu hedefinden vazgeçmeyen milyarder film yapımcısı Marin County için tamamen kendi kendini finanse eden yeni bir projenin duyurusunu yaptı. Buna göre Lucas, 1039 dönümlük arazisinin büyük ölçüde boş olan kısmına 224 adet ev inşa edilmesi için gereken maliyeti kendisi karşılayacak. Yönetmenin, bu parayı daha önceden Skywalker Ranch stüdyosunu büyütmek amacıyla biriktirdiği belirtiliyor.

Yönetmenin bölgedeki komşuları, söz konusu stüdyonun genişlemesinin de manzaralarını bozacağı gerekçesiyle şikayetçi olmuşlardı ve bu proje de nihayetinde iptal edilmişti. Ardından, Lucas 2012’de uygun fiyatlı konut alanı projesinin duyurusunu yaptığında, bölgedeki yerleşim dernekleri yönetmeni mal varlığını intikam almak amacıyla kullanmakla suçlamışlardı.

Bölgedeki yerleşim derneklerinden biri adına konuşan bir sözcü, o dönemde New York Times’a verdiği bir demeçte “bunun sınıf savaşını teşvik edici olduğunu” belirtmişti.

Bu eleştirileri ciddiye almayan Lucas, Marin halkının yararına olacak bir şeyler inşa etmeye çalıştığını ve bir “şer imparatorluğunun” üyesi olarak görülmekten yorulduğunu söylemişti.

Özgürlükçü yönetim anlayışı ve politikalarıyla bilinen Marin County, ABD’nin en zengin bölgelerinden biri olarak biliniyor. Yine de, bölgede ikamet eden 21.000’den fazla kişi devletin belirlediği açlık sınırının altında yaşıyor. Diğer yandan bölge iş gücü için gerekli olan uygun fiyatlı konut alanlarına da sahip değil.

Lucas’ın inşa ettireceği 224 konutun neredeyse yarısında emekliler ve diğer yarısında da düşük gelirli işçiler yaşayacak. Söz konusu proje aynı zamanda bir komünite merkezi, bir havuz, bir meyve bahçesi ve bir “mikro-çiftlik” de barındıracak.

OKUMA ÖNERİSİ: Sakinlerini hava ve ses kirliliğinden koruyan ‘ağaç apartman’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...