Ters yüz edilmiş zihinsel gerçekliğin olanaksız mimarisi

Barselonalı sanatçı ve illüstratör Cinta Vidal Agulló’nun en son çalışması yerçekimine ve mimari ön kabullere meydana okuyan, birbirine geçmiş ve kesişen perspektifleri içeren sahnelerden oluşan bir resim serisi. Agulló, ahşap paneller üzerine akrilik boya kullanarak oluşturduğu resimleri “yerçekim-siz yapılar” (“un-gravity constructions”) olarak tanımlıyor ve her bir parçanın bir kişinin hayata dair kendi bakış açısının etraflarındaki gerçeklikle nasıl eşleşmeyebileceğini göstermeye çalıştığını belirtiyor. Sanatçının resimlerinin birçoğundaki bu iç içe geçmiş düzlemler aslında bir anlamda, yine benzer temalarla ürettiği işlerle tanınan ünlü ressam M.C. Escher’in eserlerini de çağrıştırıyor. Agulló, Hi-Fructose’a verdiği bir söyleşide çalışmalarıyla ilgili şunları söylüyor:

“Bu yerçekimsiz yapılarla, bizim tek bir dünya içinde fakat çok farklı biçimlerde yaşadığımızı göstermek istiyorum. Bu anlamda bunu birçok defa belirtmek için olanaksız biçimlerde konumlanmış gündelik nesneler ve alanlarla oynuyorum, her birimizin içsel boyutu etrafımızdaki zihinsel yapılarla eşleşmiyor. Mimari alanlar ve gündelik nesneler bizim günlük alanlarımızı şekillendiren her şeye (ilişkilermiz, işimiz, hırslarımız ve rüyalarımız) uymanın ne kadar zor olduğuna dair bir metaforun parçası.”

İLGİLİ İÇERİK: Nunzio Paci’nin doğa ve anatomiyi bir araya getiren resimleri

Halihazırda, Barselona’daki Miscelanea BCN‘de yeni bir sergi açan Agulló ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgiye bu adresten erişebilirsiniz.

cinta vidal resim 2

cinta vidal resim 3

cinta vidal resim 4

İLGİLİ İÇERİK: Dört ‘gizli’ anamorfik resim içeren cam heykel

cinta vidal resim 5

cinta vidal resim 6

cinta vidal resim 7

İLGİLİ İÇERİK: Florian de Looij’den geometrik ebedi döngüler

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...