Uygarlık tarihini değiştiren, dünyanın en eski şarkısını dinleyin

1950’li yılların başlarında arkeologlar İ.Ö. 14. yüzyıldan kilden yapılmış çeşitli tabletleri günyüzüne çıkardılar. WFMU’nun konuyla ilgili verdiği bilgilerde belirtildiğine göre Mezopotamya’da “antik bir Suriye şehri olan Ugarit’te bulunan” bu tabletler, “Hurri dilinden çivizyazısı biçiminde işaretler içeriyordu.” Söz konusu işaretlerin de nihayetinde şimdiye kadar keşfedilmiş bilinen en eski müzik parçası, 3400 yıllık bir ilahi olduğu anlaşıldı. Kaliforniya Üniversitesi’nde Asuroloji profesörü olan Anne Draffkorn Kilmer, keşfedilen bu belgeleri yorumlayarak aşağıdaki görselde görüldüğü gibi bu antik müzik parçasının işaretlerini modern notalara dönüştürdü (Kilmer bu adresteki söyleşisinde kullandığı yöntemi daha detaylı bir biçimde anlatıyor). Onun antik Sümer tabletleri ve bunlarda bulunan müzikal teori üzerine 1960’larda yayınladığı ilk çalışmalardan sonra antik dünya uzmanı diğer akademisyenler de kendi versiyonlarını yayınladılar.

sümer en eski şarkı

Archeologia Musicalis dergisinde, 1988’de yayınlanan bir makalede Richard Fink, “7 notalı diyatonik ölçünün tıpkı müzikal harmoni gibi bundan 3400 yıl önce varolduğunu” yazıyor. Fink ayrıca, bu arkeolojik bulguların antik harmoninin aslında var olmadığını (ya da hatta imkansız olduğunu) ve ölçünün yalnızca Antik Yunan’la yaşlı olduğunu savunan müzikologların birçoğunu yanılttığını belirtiyor.

İLGİLİ İÇERİK: Bu yeni arkeolojik keşif, sanatın başlangıcına dair bildiklerimizi değiştirebilir

Kilmer’ın çalışma arkadaşı Richard Crocker da söz konusu keşfin “Batı müziğinin kökenine dair bütün bir konsepti değiştirdiğini” iddia ediyor. Akademi dünyasında müziğin batılı kökeni üzerinde büyük bir tartışma başlattığı görülen Mezopotamya bölgesinin bu 3400 yıllık müzik parçasını, yani dünyanın en eski şarkısını aşağıdaki video aracılığıyla duyabilirsiniz. Yeniden canlandırılan bu şarkıda dijital bir enstrüman olan midi klavye kullanıldı. Elbette Sümerlerin kullandığı enstrümandan çok farklı olan bu enstrüman yine de bu ilginç kompozisyona dair bir fikir edinmemiz için yeterli olabilir. Diğer yandan parçanın ritminin yalnızca bir tahmine dayandığını da unutmamak gerekiyor.

Kilmer ve Crooker, antik Yakın Doğu müziği hakkında bilgilerin anlatıldığı ve yukarıdaki şarkıyı da içeren tabletlerin fotoğraflarını ve çevirilerini gösteren bir kitapçığın yer aldığı “Sounds From Silence” (“Sessizlikten Sesler”) adlı bir ses kitabı yayınladılar. Söz konusu çalışmada ayrıca, “A Hurrian Cult Song from Ancient Ugarit” (“Antik Ugaritten Bir Hurri Kültü Şarkısı”) adını verdikleri bu şarkının bir yorumunu da paylaşıyorlar. Lir kullanılarak çalınan şarkı bu haliyle, muhtemelen onun ilk dinleyicilerinin duyduğuna en yakın biçimde dinlenebiliyor. Şarkının bu versiyonunu dinleyebilmek için ses kitabını satın almak gerekiyor. Fakat, aynı şarkının Michael Levy tarafından, farklı bir lirle yapılan yorumunu aşağıda dinleyebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Antik çağlardan kalan bu aletler bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...