Eski tablolardaki anonim figürleri sokağa taşıyan sanat projesi

Geçtiğimiz yıl Paris’teki Louvre Müzesi’ni ziyaret eden sanatçı ve film yapımcısı Julien de Casablanca, bir kadın tutsağın tasvir edildiği bir Ingres tablosunun hoş olmayan bir biçimde müzenin uzak bir köşesine yerleştirildiğini gördü ve bundan çok rahatsız oldu. Bu şaşkınlığı kafasında yeni bir fikrin oluşmasını da sağladı: Bir şekilde bu kadın tutsağı -hem mecazi hem de gerçek anlamda- bu figürü kamuya açık bir sokakta yeniden ürereterek özgürleştirebilir miydi? Sokaktan geçen insanların büyük bir kısmı bu tabloyu ya da hatta ressamı bilmiyor olabilirdi, ama en azından bu görsel, Louvre’u muhtemelen hiç ziyaret etmeyen yüzlerce hatta binlerce kişi tarafından görülebilirdi. İşte bu tek hamleyle, sanatçının Outings Project (Gezintiler Projesi) adını verdiği çalışma doğmuş oldu.

Julien de Casablanca’nın ilk çalışmanın fotoğraflarını çevrimiçi olarak paylaşmasından beri, en az 18 şehirden insanlar başyapıt olarak değerlendirilen tablolardaki anonim karakterleri benzer bir biçmde “özgürleştirerek” onları Londra, Barselona, Şikago, Roma ve diğer yerlerdeki kamusal alanların duvarlarına yapıştırdılar. Bu küresel ölçekteki katılımın tamamen plan dışı ve beklenmedik olduğunu söyleyen Casablanca, yine de bu dünyanın birçok şehrine yayılan bu akımı bütün kalbiyle desteklediğini belirtiyor.

İLGİLİ İÇERİK: Banksy, yeni duvar resimleri için Gazze Şeridi’nde

outings project

Casablanca, Colossal sitesinin haberine göre, kendisine bağlamı dışına çıkarılan ya da atıfta bulunmadan kullanılan bir sanat eserinin olasılığı sorulduğunda şu cevabı veriyor: “Size bilmediğiniz bir şeyi söylemek istemiyoruz, ve insanların kendilerini cahil hissetmelerini de istemiyoruz. Yalnızca bu sanat eserinin çok eski olduğunu ve yer değiştirdiğini hissetmelisiniz; bu duygu, bu estetik ve bu sanat size dokunabilmeli.”

outings project 3

Outings Project’e ilgi gösterenler de yalnızca sanat meraklıları değil. Madrid ve Polonya’daki iki müze yönetimi de “kendi sanat eserleriyle kamusal alanda oynaması için” sanatçıyla iletişime geçmiş. Halihazırda ABD’de 12 şehirlik bir turda olan Casablanca, yerel müzelerdeki daha çok bilinmeyen figürü gün ışığına çıkarıyor. Sokağa inen en yeni klasik sanat figürlerini, projenin Facebook ve Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

outings project 4

outings project 5

outings project 6

outings project 7

outings project 8

outings project 9

outings project 10

outings project 11

İLGİLİ İÇERİK: Yunan tanrılarını grafitiyle tanıştıran duvar resimleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...