Andrey Tarkovski tarafından çekilen Polaroid fotoğraflar

Anında çekilen, görülebilen ve paylaşılabilen dijital kameraların artık herkesin elinde olduğu günümüzde, marka adıyla bütünleşmiş cihazlardan biri olan Polaroid fotoğraf makineleri artık neredeyse tamamen unutulmuş durumda. Özellikle 1970’ler ve 80’li yıllarda oldukça popüler olan bu cihazlar, 1986 yılında hayatını kaybeden ünlü Rus yönetmen Andrey Tarkovski için o zamanlar büyük bir esin kaynağı olmuştu. O yıllarda elbette henüz Polaroid’in ilk modellerini kullanmak durumunda olan Tarkovski, buna rağmen görüntü yakalamadakı ustalığını ve kendi estetik anlayışını bu cihaza da yansıtmayı başardı. Zira makinenin küçük kare gövdesinden çıkan bu fotoğraflar; Tarkovski sahnelerine özgü zengin, düşünceli, ağırbaşlı ve sonbahar tonlarına sahip güçlü ve canlı imgeler sunuyor.

2006 yılında, Thames & Hudson tarafından yayınlanan Instant Light adlı bu kitap “ünlü yönetmenin 1979’dan 1984 yılına kadar çekmiş olduğu, Rusya’daki evi, ailesi ve arkadaşlarının ve İtalya’da ziyaret ettiği yerlerin görüntülerinden oluşan renkli Polaroid karelerden oluşan bir seçkiyi” bir araya getiriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Devrim öncesi Rusya’daki hayatı gösteren renkli fotoğraflar

tarkovski polaroid

Tarkovski’nin arkadaşlarından biri olan Tonino Guerra, yönetmenin Polaroid kullandığı bu dönemi şu sözlerle hatırlıyor: “1977’de, Moskova’daki düğün törenime Tarkovski elinde bir Polaroid kamerayla geldi. Bu cihazı daha yeni keşfediyordu ve onu bizim aramızda büyük bir keyifle kullandı. […] Tarkovski zamanın ‘uçup gitmesi’ üzerine çok düşünürdü ve yapmak istediği tek bir şey vardı: onu durdurmak — yalnızca bir an için, ve bir Polaroid kameranın resimleri üzerinde bile olsa.”

‘Retro’ ve ‘vintage’ sözcükleriyle birlikte eskiyen fakat unutulmayan, dolayısıyla belki de zamanla birlikte tamamen uçup gitmeyen ve yeniden moda olan eski fotoğraf makineleriyle çekilen bu eski kareler, usta yönetmenin filmleri kadar çektiği fotoğraflarda da zamanı daha uzun yıllar durdurmayı başarmaya devam edeceğinin birer göstergesi.

tarkovski polaroid 3

tarkovski polaroid 4

tarkovski polaroid 5

tarkovski polaroid 6

tarkovski polaroid 7

İLGİLİ İÇERİK: Grimm Kardeşlerin masallarından esinlenerek çekilen büyüleyici Avrupa fotoğrafları

tarkovski polaroid 8

tarkovski polaroid 9

tarkovski polaroid 10

tarkovski polaroid 11

Tarkovski’nin çektiği diğer Polaroid fotoğraflara bu blog adresi ya da buradaki Facebook sayfasından erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Stanley Kubrick’in ‘Dr. Strangelove’ı yönetirken görüntülendiği fotoğraflar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...