1913 yılından şaşırtıcı bir canlılığa sahip fotoğraf kareleri

Aynı zamanda İngiltere’de döneminin en iyi mühendislerinden biri olan ve I. Dünya Savaşı’nda Kraliyet ailesine ait bir havacılık kuruluşu olan Royal Aircraft Establishment‘ın (RAE) başında bulunan Mervyn O’Gorman (1871-1958), havacılığa olan ilgisinin yanında renkli fotoğraf tekniğinin öncülerinden biriydi. O’Gorman’ın çektiği fotoğraf serilerinin birçoğu ilk renkli fotoğrafçılığa dair düzenlenen sergilerde yer aldı. Bunlardan birisi de 1913’te Autochrome yöntemini kullanarak kızı Christina’yı çektiği ve bir tür rüya atmosferini çağrıştıran bu fotoğraf serisiydi. Patenti 1903 yılında alınan Autochrome tekniği, tarihte herkes tarafından kullanılabilen ilk pratik renkli fotoğraf çekme tekniği olarak biliniyor.

National Media Museum’un yayınladığı bu fotoğraflarda görülen kumsal İngiltere’nin güneyinde, Dorset yakınlarındaki Lulworth Koyu’na ait. Christina’nın giydiği parlak kırmızı plaj kıyafetleri ise kızın uzun sarı saçlarıyla birlikte fotoğrafta başarılı bir biçimde yakalanan renkler olarak dikkatleri hemen üzerine çekmesini sağlıyor. Burada aslında ilginç olan ise Christina’nın yakın plan çekimlerdeki ifadesi ve duruşunun belirli bir döneme atfetmenin zor olduğu giysileriyle birlikte tuhaf bir biçimde modern bir his oluşturması. En alttaki fotoğraf karesinde ise O’Gorman’ın eşi Florence ve küçük kızının da çekimlere dahil edildiğini ve fotoğraf kutusunun ise onların hemen solunda yer aldığını görebiliyoruz.

İLGİLİ İÇERİK: Devrim öncesi Rusya’daki hayatı gösteren renkli fotoğraflar

ogorman autochrome fotoğraf 2

ogorman autochrome fotoğraf 3

ogorman autochrome fotoğraf 4

ogorman autochrome fotoğraf 5

ogorman autochrome fotoğraf 6

ogorman autochrome fotoğraf 7

ogorman autochrome fotoğraf 8

İLGİLİ İÇERİK: Andrey Tarkovski tarafından çekilen Polaroid fotoğraflar

Fotoğraflar: Mervyn O’Gorman

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...