Kanadalı çift 20 yıldır, denizin üzerine inşa ettikleri ‘Özgürlük Koyu’nda yaşıyor

Kanada’nın British Columbia bölgesindeki Vancouver Adası’nın kıyısında bulunan ve sürdürülebilir bir yaşama alanı sunan bu yüzen ev, şehir hayatından ve onun gerektirdiklerinden uzakta bir yaşamın ne kadar harika olabileceğini gösteriyor. 66 yaşındaki Wayne Adams ve 59 yaşındaki eşi Catherine King’in 1992 yılında birlikte inşa ettikleri ev, bu tarihten beri büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Sakinlerinin “Freedom Cove” (“Özgürlük Koyu”) olarak adlandırdıkları ev; bir dans pisti, sanat galerisi, konuk bir deniz feneri, Adams ve King için bir stüdyo alanı ve 5 sera alanını da içerecek biçimde toplam 12 adet yüzen platformdan oluşuyor. Söz konusu yerleşim yerinde sebze ve meyve yetiştirmek için ayrılan alan yarım dönüm büyüklüğünde. Denizden balık da tutan çift içme sularını da yaz mevsiminde yakınlardaki bir şelaleden ve kış mevsiminde de yağmur sularından elde ediyor. Bu ‘sürdürülebilir yaşam’ alanı yan yana dizilmiş 14 güneş panelinden de enerji alsa da, son zamanlarda bu panellerde yaşanan bir arızadan dolayı bir jeneratör kullanılmak durumunda kalınmış.

İLGİLİ İÇERİK: Uzay turizmi için ölmeye değmez

Huffington Post’ta yer alan habere göre çift, sürdürülebilir yaşam tarzları üzerinde çalışmadıkları zamanlarda hala kendilerini meşgul edecek bir sürü şey buluyor; zira yaz mevsimi boyunca yakınlardaki yerleşim alanı Tofino’dan birçok ziyaretçi bu ailenin böyle bir yaşamın üstesinden nasıl geldiğini görmek için evlerine konuk oluyor. Aynı zamanda oymacılıkla uğraşan Adams’ın eşi King ise bir ressam, dansçı, yazar ve müzisyen.

sürdürülebilir yüzen ev 2

sürdürülebilir yüzen ev 3

sürdürülebilir yüzen ev 4

sürdürülebilir yüzen ev 5

sürdürülebilir yüzen ev 6

sürdürülebilir yüzen ev 7

sürdürülebilir yüzen ev 8

sürdürülebilir yüzen ev 9

sürdürülebilir yüzen ev 10

sürdürülebilir yüzen ev 11

sürdürülebilir yüzen ev 12

sürdürülebilir yüzen ev 13

İLGİLİ İÇERİK: El yapımı araba iskeletleri taşıyan bisikletli aktivistlerden alan işgali protestosu

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...