Oyun deneyimini ‘gerçeğe’ dönüştüren sanal gerçeklik tema parkı

Bir sanal gerçeklik tema parkı işlevi gören ve oyun deneyimini yeni bir düzleme taşıyan bu heyecan verici fikir, yalnızca aşağıdaki videoda yer alan görüntülerle bile oyun tutkunları arasında şimdiden büyük bir heyecan yaratmış durumda.

ABD’nin Utah eyaletindeki Salt Lake City’de bulunan bir stüdyoda hazırlanan bu sanal gerçeklik parkı, The Void adı verilen bu oyun deneyimi için Oculus Rift teknolojisiyle sis, rüzgar, yağmur ya da örneğin sahte örümcek ağları gibi gerçek işitsel ve duyusal efektlerin yarattığı bir atmosferi bir araya getiriyor. “The Void” (“Boşluk”) adı verilen alanın yaratıcıları oyunculara içerisinde mücedele edebilecekleri 360 derecelik bir sanal dünya oluşturmayı hedefliyorlar. Söz konusu oyunun resmi YouTube sayfasında yapılan açıklama şu şekilde:

“The Void’da, yeni boyutlara adım atacak ve sınırları olmayan dünyalar deneyimleyeceksiniz. Yabancı gezegenlerde galaksilerarası savaşlarda çarpışmaktan en karanlık zindanlarda büyülerle uğraşmaya kadar, THE VOID eğlence dünyasının geleceğini sunuyor. Yalnızca hayal gücüyle sınırlı olan gelişmiş Sanal-Gerçeklik teknolojilerimiz dijital dünyalarımızı tamamen sürükleyici ve gerçekçi bir biçimde görmenizi, yaşamanızı ve hissetmenizi sağlıyor.”

İLGİLİ İÇERİK: Bjork’ün yeni video klibi sanal gerçeklik cihazı Oculus Rift’ten izlenebilecek

Projenin arkasındaki isim Ken Bretschneider, Washington Post’ta yer alan habere göre The Void’un ihtiyaç duyduğu teknolojilerin geliştirilmesi adına için şimdiden 13 milyon dolar harcamış durumda.

Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’daki her şehirde bu sanal-gerçeklik merkezlerini inşa edebilmek isteyen Bretschneider, bu sonbaharda ilk oyun merkezinin yapımına Salt Lake City’de başlanacağını belirtiyor. Yedi adet ve her biri yaklaşık 324 metrekare (60’a 60 foot) genişliğinde ve duvarları farklı desenlerle yeniden düzenlenebilir özellikteki oyun podlarından oluşacak bu merkezde 10 kişilik grupların birbiriyle yarışabilmesi hedefleniyor.

İlk müşterilerini önümüzdeki yılın yaz aylarında alacağı tahmin edilen The Void’un internet sitesine buradan erişebilirsiniz.

the void oyun

İLGİLİ İÇERİK: Bir Oculus Rift kullanıcısının kendi etrafında yarattığı gerçek zamanlı “sanal gerçeklik” dünyası

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...