Curiosity’nin gözünden Mars’ta günbatımı

6 Ağustos 2012’de Mars yüzeyine iniş yapan NASA’nın ‘Mars gezgini’ Curiosity, Kızıl Gezegen’deki kayaları incelemekle geçirdiği bir diğer uzun günün ardından yaptığı işe biraz ara vererek güneşin batışını izledi ve dolayısıyla bizim de bu ana dolaylı da olsa tanık olmamızı sağladı. Söz konusu görüntüler Mars gezgininin şimdiye kadar izlemiş olduğu 956 günbatımı arasında ilk renkli olarak kaydedileniydi.

Altı dakika ve 51 saniyelik bir sürecin sonunda elde edilen dört fotoğraf Curiosity’nin ara sıra bir tür selfie çekmek için kullandığı Hand Lens Imager’dan farklı olan Mast Kamerasıyla çekildi.

İLGİLİ İÇERİK: Gökyüzü, 10 milyar yıl önce nasıl görünüyordu?

mars curiosity günbatımı

Renkli çekime ayarlanmış bu kamerayla çekilen günbatımı görüntüleri, Mars’ın günbatımı manzarasının insan gözüne aşağı yukarı nasıl görüneceği hakkında da bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Gökyüzündeki hafif mavi renk ise Mars’ın atmosferinde bulunan partiküllerin atmosfere daha uzun dalga boylarından daha etkili bir biçimde nüfuz eden mavi ışığa izin veriyor olmasından kaynaklanıyor.

İLGİLİ İÇERİK: NASA’dan Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatan görüntüler

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...