Venedik Bienali’nde ‘birbirine bağlanmış bellekler ağı’

Bu yılki Venedik Bianeli‘nin en çok dikkat çeken çalışmalarından birisi Chiharu Shiota‘nın ‘The Key in the Hand’ (‘Eldeki Anahtar’) adını verdiği, eski bir görünüme sahip iki kayığın üzerinde asılı duran özenle hazırlanmış bir karmaşıklığa sahip kırmızı yün ipler ve anahtarlardan meydana gelen çarpıcı bir sanat eseri. Söz konusu bienalin Japon pavyonunda yer alan 50.000’den fazla anahtar içeren bu yerleştirme birbirine geçmiş çapraz ip yığınıyla neredeyse bütün tavanı kaplıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki binlerce insandan toplanarak bir araya getirilen bu anahtarların oluşturduğu kompozisyon üzerinden belleğe atıfta bulunan çalışmadaki her bir anahtar, daha önceki gündelik kullanımları üzerinden bireylerin hatıralarını taşıyor. Ve yine her bir anahtar oradan geçen ziyaretçilerin başlarının üzerinde asılı duran, bellek ve hatıralarla birbirine bağlanmış diğer tılsımlı anahtarların arasında yer alıyor. “Anahtarların yaşamlarımızda önemli insanları ve alanları koruyan tanıdık ve çok değerli şeyler olduklarını” ifade eden Shiota şöyle devam ediyor: “Onlar aynı zamanda bize bilinmeyen dünyalara giden kapıyı açmamız için ilham veriyorlar… Uzun bir günlük kullanım dönemi boyunca birikmiş olan çeşitli bellekler ve hatıralarla dolan sokaktaki sıradan insanlar tarafından kullanılmış anahtarları kullanmak istedim.”

İLGİLİ İÇERİK: Venedik Bienali’nin Türkiye pavyonunda Sarkis’in çalışmaları sergilenecek

Japon performans ve yerleştirme sanatçısı Shiota çalışmaları dahilinde yaşamak ve ölmek arasındaki bağlantıyı keşfetmek ve bu nesnelerde bulunan hatıralara erişebilmek adına sıklıkla yataklar, pencereler ve ayakkabılar gibi günlük objelerin kullanımından yararlanıyor. Shiota’nın bu yerleştirmeleri genellikle bütün bir odayı doldursa da, genel görüntü itibariyle ortaya zarif ve şiirsel bir kompozisyon çıkarıyorlar.

shiota venedik bienali

Fotoğraf: Sunhi Mang

En son çalışmaları arasında Almanya’nın Köln şehrindeki Japon Vakfı’nda sergilenen “Follow the Line”, Pekin’deki Hadrien de Montferrand Gallery’deki “Chiharu Shiota: Works on Paper” ve Saarbrücken’deki Stadtgalerie Saarbrücken’deki “Seven Dresses”in yer aldığı sanatçı 1972 yılında Osaka, Japonya’da doğdu ve son 20 yıldır Berlin’de yaşıyor.

shiota venedik bienali 3

Fotoğraf: Sunhi Mang

shiota venedik bienali 4

Fotoğraf: Sunhi Mang

shiota venedik bienali 5

Fotoğraf: Sunhi Mang

shiota venedik bienali 6

Fotoğraf: Sunhi Mang

shiota venedik bienali 7

Fotoğraf: Sunhi Mang

shiota venedik bienali 8

Fotoğraf: Sunhi Mang

shiota venedik bienali 9

Fotoğraf: Sunhi Mang

İLGİLİ İÇERİK: İslam ve Batı kültürünün kesiştiği yerde asılı duran ahşap bir küpten yansıyanlar: ‘Intersections’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...