‘Dünyaların Savaşı’nı görsel olarak başlatan ilk uzaylı istilası çizimleri

Dünya dışı zeki varlıkların gerçekten var olup olmadığı tartışması bir yana, onların dünyayı istila etme olasılıkları bilim kurgunun halen sıkça başvurulan en eski temalarından birisi olmaya devam ediyor. Bunda hiç kuşkusuz H. G. Wells gibi yazarların hayranlık uyandıran bir hayal gücüyle yarattıkları kurguların yanında, bu imgeleri resmeden ilk sanatçıların da büyük bir etkisi var. İşte bunlardan birisi olan Brezilyalı ressam ve illüstratör Henrique Alvim Corrêa (1876-1910), H. G. Wells’in imzasını taşıyan ve ilk baskısı 1898 yılından yapılan bilim kurgu klasiği “The War of the Worlds” (“Dünyaların Savaşı“) için hazırladığı çizimlerle ‘uzaylı istilasını’ görselleştiren ilk kişi oldu.

Devasa üçayaklı uzaylı figürler ve şehirleri yok eden savaş makinleri, çaresiz insanların bütün bu hengamede hayatlarını kaybedişi ve bazılarının da yine bu uzaylılar tarafından kaçırılması gibi bütün bir bilim kurgu ve popüler kültür tarihinin görsel hafızasını daha sonra da çokça işgal edecek olan bu görüntülerin temelinin daha 20. yüzyılın ilk yıllarında Corrêa’nın bu çizimleriyle atıldığını söyleyebiliriz.

İLGİLİ İÇERİK: Sahte bir Mars istilasını anlatan belgesel Birinci Dünya Savaşı’nı bilim kurguyla buluşturuyor

Bütün bu çizimleri “Dünyaların Savaşı“nın 1906 tarihli Belçika baskısı için hazırlayan Corrêa, aslında daha o tarihlerde kolektif bilincimizde yer edinen en derin korkularımızdan bir uzaylı istilasının görsel tohumlarını da böylece atmış oluyordu.

dünyaların savaşı çizim

Halihazırda ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Beverly Hills şehrinde gerçekleştirilen ve yarına kadar (14 Mayıs) devam edecek olan Illustration Art Signature adlı bir açık artırma da işte bu bilim kurgu klasiği için yaratılmış olan 29 adet orijinal karakalem ve mürekkep sanat eseri de yer alıyor. İnsanoğlu ve bir dünyadışı ırk arasındaki çatışmanın ilk epik görsel tasvirleri olma özelliğini taşıyan bu ‘ön-modern’ illüstrasyonlar sanatçıyı da ancak ölümünden çok sora büyük bir üne kavuşturmuş ve çalışmalarının daha sonra çeşitli müze ve galerilerde düzenlenen çok sayıdaki sergilerde gösterilmesini sağlamış.

dünyaların savaşı çizim 3

dünyaların savaşı çizim 4

dünyaların savaşı çizim 5

dünyaların savaşı çizim 6

dünyaların savaşı çizim 7

dünyaların savaşı çizim 8

dünyaların savaşı çizim 9

dünyaların savaşı çizim 10

İLGİLİ İÇERİK: Hayal gücünün sınırlarında dolaşan fantastik bilim kurgu şehirleri

dünyaların savaşı çizim 11

dünyaların savaşı çizim 12

dünyaların savaşı çizim 13

dünyaların savaşı çizim 14

dünyaların savaşı çizim 15

dünyaların savaşı çizim 16

dünyaların savaşı çizim 17

dünyaların savaşı çizim 18

Kitabın Belçikalı yayınevi L’Vandamme’ın 1906 tarihli baskısının tanıtım afişi

Görseller: Heritage Auctions

İLGİLİ İÇERİK: Güneş Sistemi’nin fethini hayal eden kısa film: ‘Wanderers’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...