Organik yiyeceklerden oluşturulan ‘kusursuz’ küpler

2014’te, De Volkskrant adlı bir Hollanda gazetesi yiyecekler hakkında hazırladıkları özel bir belgesel çalışmasıyla ilgili fotoğraflar oluşturmaları için bir kavramsal tasarım stüdyosu olan Lernert & Sander‘la iletiSşime geçti. Lernert & Sander da bu talebe her bir kenarı tam olarak 2,5 cm’lik küplerden oluşan ve yine muntazam bir biçimde hizalanmış 98 adet işlenmemiş yiyeceğin yer aldığı bu sıra dışı fotoğrafla karşılık verdi. İlk bakışta bir tür dijital yazılımla hazırlandığı izlenimi veren ve pratik olarak imkansızmış gibi duran bu kare, stüdyonun yaptığı açıklamaya göre tamamen gerçek yiyeceklerden oluşuyor. Söz konusu fotoğraf 50 kopyadan oluşan ve çalışmaya katkıda bulunan sanatçıların da imzasını taşıyan 40 x 50 cm ölçülerinde özel bir kağıt üzerine sınırlı sayıda yapılan bir baskıyla 500 euro karşılığında satın alınabiliyor.

küp yemek 2

İşlenmiş ve yapay katkıların giderek ele geçirdiği yiyecek endüstrisinde artık bir lüks haline gelen organik yiyeceklerin içerik olarak organikliğinin korunduğu fakat biçim itibariyle çarpıcı bir yapaylığın ve işlenmişliğin söz konusu olduğu çalışma bu anlamda tuhaf bir ironi de oluşturuyor.

İLGİLİ İÇERİK: Florian de Looij’den geometrik ebedi döngüler

Çalışmayla ilgili daha fazla bilgiye bu adresten erişebilirsiniz.

küp yemek 3

küp yemek 4

küp yemek 5

İLGİLİ İÇERİK: ‘Kurgusal Tabaklar’: Ünlü edebiyat eserlerindeki yemeklere yakın çekim

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...