Stanley Kubrick’in objektifinden New York metrosu

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick, 1945 yazında yani Dr. Strangelove, 2001: A Space Odyssey ve A Clockwork Orange gibi en bilinen filmlerinden yıllar önce ünlü LIFE dergisinin rakiplerinden dönemin önemli dergilerinden LOOK’ta yayınlanmak üzere bir dizi fotoğraf çekti. Kubrick, fotoğrafları bu dergide yayınlandığında henüz yalnızca 16 yaşındaydı ve daha sonra da yıllarca bu dergi için fotoğraf çekmeye devam edecekti, ta ki 1950’lerin başında 23 yaşındayken ilk ciddi filmlerini yapana dek…

Mildred Stagg’in 1948’de Camera dergisinde belirttiği gibi daha geçtiğimiz hafta 19 yaşına giren bu genç adamın yeteneği yalnızca çektiği fotoğraflardan değil fotoğrafçılığa dair söylediklerinden de fark edilebiliyordu: “Bence estetik açıdan bir resim için dikkatlice bir poz yakalamak yerine doğal bir hareketi kaydetmek fotoğrafçılığın en geçerli ve en etkili kullanım yolu.”

İLGİLİ İÇERİK: Stanley Kubrick’in ‘Dr. Strangelove’ı yönetirken görüntülendiği fotoğraflar

Kubrick sokak fotoğrafçılığına oldukça düşkündü ve 1946 yılında çektiği bu fotoğraf serisinde de kendisine mekan olarak New York metrosunu seçti.

kubrick new york 3

kubrick new york 4

kubrick new york 5

kubrick new york 6

kubrick new york 7

kubrick new york 8

kubrick new york 9

kubrick new york 10

kubrick new york 11

Bir zamanlar son derece başarılı genç bir fotoğrafçı olduğu anlaşılan yönetmenin fotoğrafçılık kariyerinden daha fazla çalışmaya New York Şehir Müzesi’nin arşivlerinden erişebilirsiniz. Philippe D. Mather’ın hazırladığı Stanley Kubrick at LOOK Magazine: Authorship and Genre in Photojournalism and Film adlı kitap da ilgilenenler için konuyla ilgili en önemli kaynaklardan biri.

Fotoğraflar: Museum of the City of New York

İLGİLİ İÇERİK: A Clockwork Orange’ın setinden kamera arkası fotoğraflar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...