İşte insanoğlunun başka bir gezegeni fethettiğinde dikeceği bayrak

Bir elf kraliçesinin de dediği gibi, “Dünya değişiyor, bunu suda hissediyorum, toprakta hissediyorum. Havada kokusunu alıyorum.” Orta Dünya’nın hiç de hayra alamet olmayan bu değişimine ne kadar benzediği tartışılır, fakat mavi gezegenin çoktandır suda, toprakta ve havada hissettiğimiz değişimini artık bayraklarda da hissetmeye başlıyoruz. ‘Tek dünya devleti’ yeterince distopik anlatı okumuş ya da faşizme maruz kalmış bireyler için oldukça korkutucu olsa da, dünya üzerindeki bütün insanların yasal olarak da aynı çatı altında toplanabilmesi fikri yine de heyecan verici.

Dünyadaki meselelerimizin üstesinden gelememiş ve hatta gezegenin kendisini giderek yaşanmaz bir hale getiriyor olsak da, insanoğlunun başka gezegenlere yapacağı olası ziyaretlerde, oraya yalnızca bir ülkeyi değil de bütün bir dünyayı temsil eden bir bayrağı dikmek en azından dünyanın ötesinde sembolik de olsa birleşebileceğimizin bir göstergesi olabilir. Böyle bir gelecek henüz çok da yakın olmayabilir, fakat grafik sanatçısı Oskar Pernefeldt gezegeni temsil edebilecek bir bayrağın nasıl görüneceğini hayal etti ve titiz bir çalışmanın sonucunda iç içe geçmiş 7 çemberden oluşan bu görseli elde etti.

İLGİLİ İÇERİK: Güneş Sistemi’nin fethini hayal eden kısa film: ‘Wanderers’

The International Flag of Planet Earth” (“Dünya Gezegeninin Uluslararası Bayrağı”) adı verilen bu proje dahilinde hazırlanan ortamlarda Pernefeldt bir gezegen bayrağının farklı kullanım alanlarında nasıl görüneceğini tahayyül ediyor. Aşağıdaki resimlerde söz konusu bayrağı bir uzay giysisinin üzerine işlenmiş, başka bir gezegene dikilmiş ve rakip takımın kimlerden oluşacağı tamamen hayal gücünüze bırakılmış bir gezegenler arası spor karşılaşmasında tribünlerde taşınan haliyle görebiliyoruz. Pernefeldt’in tasarladığı bayrak dünyanın büyük bir kısmını kaplayan su kütlesini temsil etmek üzere mavi renkli bir arka plana sahip. Bu mavi rengin tonu ise hem beyaz bir uzay giysisinin üzerinde hem de uzayın karanlığında öne çıkacak biçimde seçilmiş.

Büyük bir ihtimalle dünyadaki kıtaları temsil eden iç içe geçmiş yedi halkanın merkeze doğru oluşturduğu çiçek benzeri figürün de Dünya üzerindeki hayata atıfta bulunduğu tahmin ediliyor. Söz konusu projenin internet sitesinde bu halkaların “gezegenimizin üzerinde her şeyin nasıl da doğrudan ya da dolaylı olarak birbirine bağlı olduğunu temsil edecek şekilde birbirine bağlı olduğu” belirtiliyor.

dünya bayrak 2

dünya bayrak 3

dünya bayrak 4

dünya bayrak 5

dünya bayrak 6

dünya bayrak 7

dünya bayrak 8

dünya bayrak 9

İLGİLİ İÇERİK: Google Earth görsellerinden yaratılan geometrik yeryüzü desenleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...