Ünlü sokak sanatçısı JR ‘Şehrin Kırışıklıkları’ için İstanbul’da

Daha önce Inside Out adlı, dünyanın birçok ülkesindeki şehirlerde evlerin duvarlarına yerleştirdiği dev fotoğraflarla sanat yoluyla dünyanın çehresini değiştirmeyi hedefleyen Fransız sokak sanatçısı JR yeni projesinde uğradığı şehirlere İstanbul’u da dahil etti. Sanatçı Berlin, Los Angeles, Havana ve Şangay gibi dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde uyguladığı “The Wrinkles of the City” (“Şehrin Kırışıklıkları”) adlı proje kapsamında devasa ölçekteki siyah beyaz fotoğrafları özellikle eskimiş ve her an yıkılabilirmiş gibi görünen binaların duvarlarına yerleştiriyor. Söz konusu fotoğraflarda yüzlerindeki kırışıklıkların da fark edilebildiği yaşlı bireyleri resmeden sanatçı bunları gönüllülerin de yardımıyla İstanbul’un Balat, Tarlabaşı ve Mahmutpaşa semtlerindeki binalara yapıştırıyor. Sanatçı böylece, “yaşlıların kişisel hikâyelerini sembolik bir şekilde duvarlara taşıyarak, şehir sakinlerinin kırışıklıklarıyla ve önceki nesillerin hikâyeleriyle yüzleşmesini amaçlıyor.”

Sanatçının İstanbul’un gündelik yaşamından kareleri de paylaştığı Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarının yanında söz konusu projenin internet sitesine bu adresten erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Ünlü sokak sanatçısı Pejac’ın Üsküdar’daki gizemli resimleri

jr istanbul 2

jr istanbul 3

jr istanbul 4

jr istanbul 5

jr istanbul 6

jr istanbul 7

jr istanbul 8

jr istanbul 9

İLGİLİ İÇERİK: Eski tablolardaki anonim figürleri sokağa taşıyan sanat projesi

jr istanbul 10

jr istanbul 11

jr istanbul 12

jr istanbul 13

jr istanbul 14

jr istanbul 15

jr istanbul 16

JR

jr istanbul 17

JR ve ressam Muzaffer Akyol’un portresi

İLGİLİ İÇERİK: Yunan tanrılarını grafitiyle tanıştıran duvar resimleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...