‘Gelecek Kütüphanesi’ndeki kitaplar 100 yıl sonra okunabilecek

Halihazırda Berlin’de ikamet eden İskoç sanatçı Katie Paterson‘ın girişimleriyle geçen yıl başlatılan Future Library (Gelecek Kütüphanesi) adlı bir proje kapsamında, 100 yazara ait 100 eser tam 100 yıl sonra açığa çıkarılmak üzere saklanacak. Norveç’in başkenti Oslo’da yer alması kararlaştırılan ve yine proje kapsamında aynı adı taşıyan bir vakıf da kurulan Future Library’ye her yıl seçilen bir yazarın tamamladığı eserin dahil edilmesi planlanıyor. Söz konusu eserlerin içeriği böylece yazarı dışında hiç kimse tarafından 100 yıl boyunca bilinmiyor olacak.

Katie Paterson’ın bu yaratıcı projesi aynı zamanda yine Paterson’ın girişimleriyle bir diğer incelikli projenin de ortaya çıkmasını sağladı. Zira Paterson, yine bundan 100 yıl sonra kesilip kendilerinden kağıt yapılabilmesi amacıyla kütüphanenin bulunacağı Oslo’nun hemen dışında yer alan bir ormana bin adet ağaç dikti. 100 yıl sonra oluşacağı ön görülen antoloji için kağıt üretmek amacıyla kullanılacak olan bu ağaç miktarının da, bu antolojinin bin kişiye ulaşması için yeterli sayıda olduğu tahmin ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Borges’in öyküsünden ilham alan çevrimiçi ‘Babil Kütüphanesi’

Projenin giderlerinin özel bir tasarımla hazırlanıp açık artırmayla satışa çıkarılacak bir sertifikayla karşılamayı planlayan Future Library Vakfı, 2114 yılına kadar saklı kalacak olan metinlerin de bu süre dahilinde Oslo’da bulunan New Public Deichmanske Kütüphanesi’nde yine özel olarak tasarlanmış bir odada saklanacağını duyurdu.

future library

Margaret Atwood ve Katie Paterson Oslo’daki Nordmarka ormanında. Fotoğraf: Giorgia Polizzi

Future Library’nin ilk yazarı ise belli oldu: Yakın dönemin önemli romancıları arasında yer alan Kanadalı yazar Margaret Atwood. The Guardian’da yer alan habere göre, Future Library’ye verdiği son çalışmasının adının “Scribbler Moon” olduğunu belirten Booker ödüllü yazar Margaret Atwood, proje hakkındaki görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Bunda büyülü olan bir şeyler var. Bu sanki Uyuyan Güzel gibi bir şey. Bu metinler 100 yıl boyunca uykuda olacak ve sonra uyanacaklar ve yeniden hayata dönecekler. Bu masalsı bir zaman uzunluğu. Masaldaki kadın da 100 yıl boyunca uyumuştu.”

future library

Margaret Atwood, 2114’e kadar kimsenin okumayacağı romanı Scibbler Moon’un el yazmalarıyla. Fotoğraf: Kristin von Hirsch

Future Library’ye 100 yıl sonra okunmak üzere yazdığı eseri verecek olan sıradaki yazarın, 2012 yılında sinemaya da uyarlanan Cloud Atlas (Bulut Atlası) romanıyla tanına David Mitchell olacağı belirtiliyor.

future library

Future Library’nin nasıl görüneceğine dair bir çalışma. İllüstrasyon: Atelier Oslo ve Lund Hagem

Future Library projesi hakkında daha fazla bilgiye bu adresten erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Kitapların Evi’: Sonsuzluğa uzanan kütüphaneler

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...