Gerçekleşmeyen ‘Neuromancer’ filminden illüstrasyonlar

Yazar William Gibson’ın siberpunk akımının öncülerinden biri olan ve bilim kurgu edebiyatı ve sinemasında yeni bir çığır açan romanlardan Neuromancer‘ın bir beyaz perde uyarlaması için 2010’da duyurulan proje, bu işe talip olan Vincenzo Natali’nin aradan geçen zamanın ardından projeden vazgeçtiğini açıklamasıyla rafa kalkmıştı. Cube ve Splice gibi başarılı bilim kurgu denemeleriyle bilinen yönetmen Vincenzo Natali, uzun yıllardır üzerinde çalışmakta olduğu Neuromancer‘ın sinema uyarlaması için geçtiğimiz gün Twitter hesabından filme dair bazı illüstrasyonlar paylaştı. Natali’nin gerçeğe dönüşemeyen bu projesine dair bir teaser ya da fragman izleyememiş olsak da, söz konusu görsellerin yine de filmin nasıl görünebileceği hakkında biraz da olsa fikir sahibi olmamıza yardımcı olacak nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

2010 yılında Neuromancer‘ı sinemaya uyarlayacağını duyuran Natali, aradan iki yıl geçtikten sonra, 2012’de filmin bir posterini de yayınlamıştı. Söz konusu kült romanın, daha önce de 2007 yılında Joseph Kahn tarafından filme aktarılacağı duyurulmuş fakat bu projeden de nihayetinde vazgeçilmişti. Geçtiğimiz ay i09’da yer alan bir habere göre ise, yarım kalan bu iki girişimin ardından yeni bir projenin daha gündeme geldiği belirtiliyor. Buna göre, İngiliz film şirketi GFM Films’in Çinli şirket C2M Media Group’la işbirliği yaparak finanse edeceğini açıkladığı yeni proje kapsamında Neuromancer bu defa gerçekten sinemaya uyarlanabilirse filmin yapımcılığını da Lucas Foster üstlenecek.

İLGİLİ İÇERİK: Bilim insanlarının en sevdiği bilim kurgu öyküleri

Natali’nin Twitter hesabı üzerinden yayınladığı resimler arasında yönetmenin hayalini kurduğu, kağıda döktüğü fakat ekrana yansıtamadığı Neuromancer için yaptığı bu illüstrasyonların yanında, yönetmenin önceki filmleri Cube, Cypher, Splice ve olası bir Predator filmi için hazırladığı görseller de yer alıyor.

İLGİLİ İÇERİK: World of Tomorrow, ‘La Jetée’den beri yapılan en iyi kısa bilim kurgu filmi’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...