‘Hobbit’in ilk baskısı rekor bir fiyata alıcı buldu

J.R.R. Tolkien’in 1937 yılında yayınlanan ve sonrasında ilk kitabı 1954 yılında yayınlanacak olan The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) üçlemesi için de bir temel oluşturan romanı The Hobbit‘in ilk baskısının bir kopyası 137.000 pound (yaklaşık 560.000 TL) karşılığında satıldı. Londra’da gerçekleştirilen bir açık artırmada alıcı bulan kitap bizzat Tolkien tarafından yazılmış Elfçe bir bölüm de içeriyor.

Söz konusu satış elde edilen bu rakamla 2008’de yine Hobbit‘in ilk baskısının bir diğer kopyasının 60.000 pound’luk satış rakamının rekorunu da kırmış oldu.

İLGİLİ İÇERİK: J.R.R. Tolkien’in az bilinen etkileyici resim ve çizimleri

BBC’de yer alan habere göre geçtiğimiz günlerde satışı gerçekleştirilen kitap, Tolkien tarafından Leed Üniversitesi’den kendisinin öğrencilerinden biri olan Katherine “Kitty” Kilbride’e verilmiş.

hobbit elfçe

Dört satırlık bu elfçe bölüm yazarın kişisel bir ithafı niteliğinde.

Kitapta yer alan Elfçe bölümün ise Tolkien’in 12 ciltlik Orta Dünya tarihinin bir parçası olan The Lost Road adlı yapıtından alınmış.

Hobbit, Orta Dünya’nın ve yine Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin başlıca karakterlerinden Bilbo Baggins ve “tek yüzüğü” okuyucuyla tanıştırması açısından da büyük bir önem taşıyor.

Dünyanın en eski açık artırma merkezlerinden biri olan Sotheby’s, geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleşen çocuk kitapları ve resimli kitaplara yönelik olan açık artırmada, Hobbit‘in bu ilk baskısının 70.000 pound’a satılacağını tahmin etmişti.

İLGİLİ İÇERİK: Beatles üyeleri bir ‘Yüzüklerin Efendisi’ filmi yapmak istemişler

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...