Yıldızlı gökyüzü ve Afrika’nın en yaşlı ağaçları

San Francisco’da yaşayan fotoğraf sanatçısı Beth Moon yeni çalışması için Botswana, Namibia ve Güney Afrika’nın kırsal bölgelerindeki etkileyici parlaklıktaki yıldızlı gökyüzünün altında duran, dünyanın en yaşlı ağaçlarından bazılarını fotoğrafladı. Colossal sitesinde belirtildiğine göre Moon, Diamond Nights adını verdiği bu fotoğraf serisinde ağaçların büyümesi üzerinde yıldız ışıkları ve kozmik radyasyonun etkisi arasındaki bağlantı hakkında yapılan çeşitli araştırmalardan da yararlanmış. Diamond Nights, bu anlamda Moon’un 15 yıldır dünyanın dört bir yanındaki kadim ağaçlar üzerine yaptığı fotoğrafçılık tecrübesinin de bir devamı niteliğinde. Sanatçı, söz konusu süreç hakkında şöyle söylüyor:

“Bu fotoğrafların büyük bir kısmı gece gökyüzünde ayın olmadığı zamanlarda, geniş açılı bir lens ve 3200-6400 arası ISO kullanılarak yaratıldı. Bu karelerden bazılarında ufkun bir ucundan diğerine doğru yayılmış bir yıldızlar kuşağı olan Samanyolu son derece canlı bir biçimde ışık saçıyor. 30 saniye kadar süren pozlar farkedilebilir bir yıldız hareketi olmadan lense yeterince ışık girmesine olanak sağlıyor. Her bir konum bir sürü deneme ve farklı ışıklandırma teknikleri gerektirdi Bazen bir flaş ışığından gelen dağınık bir kısa patlama yeterliydi ya da çoklu flaş ışıklarından gelen ışık da daha yumuşak ve doğal bir parlaklık için kullanıldı.”

İLGİLİ İÇERİK: ‘Kadim Ağaçlar’: Dünyanın en görkemli ağaçlarının izini süren 14 yıllık macera

yaşlı ağaç 2

yaşlı ağaç 3

yaşlı ağaç 4

yaşlı ağaç 5

yaşlı ağaç 6

yaşlı ağaç 7

yaşlı ağaç 8

yaşlı ağaç 9

yaşlı ağaç 10

Diamond Nights‘ta yer alan diğer fotoğrafların bulunduğu çevrimiçi galeriye bu adresten ve Moon’un çalışmalarıyla ilgili daha fazla bilgiye de buradan erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Sakinlerini hava ve ses kirliliğinden koruyan ‘ağaç apartman’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...