Aziz Nesin’in bilinmeyen yönleri ‘Ömrüne Sığmayan Adam’ sergisinde

Özellikle mizah, kısa öykü, tiyatro ve şiir alanında birçok unutulmaz eseri olan yazar Aziz Nesin, doğumunun 100. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bu etkinlikler kapsamında Tophane’deki Depo İstanbul’da açılan “Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015” sergisi son derece üretken bir yazar olan Aziz Nesin’in yaşamından birçok obje ve eseri ziyaretçilerle buluşturuyor.

Nesin Vakfı’nın katkıları ve Işın Önol’un küratörlüğünde 1,5 yıllık bir çalışmanın ardından hazırlanan sergide Nesin’in arşivinden özel bir seçki, elyazması notları, eşyaları, biriktirdikleri, ödülleri ve kitaplarının yanında yazarla yapılan video röportajlar ve belgesellere de yer veriliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Bill Hicks’den ‘komedinin 12 ilkesi’

9 Haziran’da açılan ve 16 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini bekleyecek olan sergiyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin şunları söyledi:

“Geride kitapları kaldı. Nesin Vakfı kaldı. Onları yaşatmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Bir miktar da başarılı olduk zannediyorum. Yoksa o sevgiler, kahkahalar hepsi kayboluyor. Geriye kalması gerekenler yani insanlığa ait olan şeyler kalıyor. O da kitapları ve Nesin Vakfı’dır.”

aziz nesin 2

1989 yılından beri Nesin Vakfı için gönüllü olarak çalışan ve vakfı bir aile gibi gördüğünü belirten serginin küratörü Işın Önol, Aziz Nesin’in doğumunun 100. yılının vakıf için çok önemli olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Sergiyi iki kat olarak kurguladık. Birinci katta Aziz Nesin’in yaşantısına konsantre olduk. İkinci katı ise öldükten sonra yaşayan Aziz Nesin’e ayırdık.

Aziz Nesin, yüzlerce kitap, yüzlerce dergi, inanılmaz büyük bir koleksiyon ürettiği için burada çok fazla şey var. Örneğin sergide, yabancı dile çevrilmiş kitaplarından küçük bir seçki ile bazı kitaplarının ilk baskıları yer alıyor.”

AZİZ NESİN’İN SOYADININ ÖYKÜSÜ

Aziz Nesin’in çalışma masası, bizzat kendi el yazısıyla tutmuş olduğu notları ve Nesin Vakfı’nın piyanosunun en çok dikkat çeken objelerden bazıları olduğu sergide yazarın “Nesin” soyadını nasıl seçtiğinin öyküsü de anlatılıyor. İşte Aziz Nesin’in kendi sözleriyle soyadının öyküsü:

“1934 yılında soyadı kanunu çıktı. Herkes kendisine soyadını kendisi seçtiği için, insanların bütün gizli aşağılık duyguları ortaya çıktı. Dünyanın en cimrileri ‘Eli açık’, dünyanın en korkakları ‘Yürekli’, dünyanın en tembelleri ‘Çalışkan’ gibi soyadları aldılar. Her türlü yağmada hep sona kaldığım için, güzel soyadı yağmasında da sona kaldım. Bana, ortada böbürlenebileceğim bir soyadı kalmadığından, kendime ‘Nesin’ soyadını aldım. Herkes ‘Nesin’ diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...