Zoru başaran astronot piramitleri uzaydan görüntüledi

Terry Virts adlı bir NASA astronotu, bugün itibariyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) görevini tamamlayıp Dünya’ya geri dönüş yolculuğuna hazırlanmadan önce bütün bilimsel çalışmalarının yanında bir uzay turisti olarak da üzerine düşeni yapmak istedi: Mısır’ın ünlü Gize piramitlerinin fotoğrafını uzaydan çekmek.

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan ve yakından bakıldığında devasa boyutları halen hayranlıkla izlenen söz konusu piramitler, insan yapımı bir diğer büyük yapıt olan Çin Seddi gibi uzaydan bakıldığında üzerlerinde bulundukları karadan ayırt edilemiyorlar. NASA’ya göre Çin Seddi’ni çıplak gözle uzaydan görebilmek imkansız değilse de, aslında gerçekten çok zor.

İLGİLİ İÇERİK: NASA’nın en başarılı döneminden absürt uzay fotoğrafları

UUİ’deki diğer astronotlar da geçtiğimiz yıllarda Mısır’ın piramitlerini görüntüleyen fotoğraflar çekebilmeyi başarmışlardı. En son 2014 yılında bir astronot piramitlerin oldukça ayrıntılı bir görüntüsünü yakalamıştı.

Yukarıdaki çarpıcı kareye imza atan astronot Virts de diğer ekip üyeleriyle birlikte yaklaşık 200 gündür Uzay İstasyonu’nda yaşadı ve çalıştı. Bu süre içerisinde Dünya’nın birçok inanılmaz derecede etkileyici görüntüsünü elde etmeyi başaran astronot ayrıca auroraların, şimşeklerin ve yörüngeden Samanyolu’nun bulutlarının çarpıcı fotoğraflarını ve hızlandırılmış zamanlı görüntülerini de yakaladı.

Halihazırda Uzay İstasyonu’nda bulunan astronolar arasında Virts’un dışında başka amatör fotoğrafçılar da yer alıyor. “En uzun uzay uçuşu gerçekleştiren kadın” olarak bir dünya rekorunun da sahibi olan İtalyan astronot Samantha Cristoforetti de UUİ’de geçirdiği zamanı mavi gezegenin fotoğraflarını çekerek ve Dünyalılara uzaydan yaşamın nasıl göründüğüne dair ipuçları sunarak belgelemeye devam ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: NASA’dan Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatan görüntüler

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...