Le Guin’den Amazon’un ‘Çok Satanlar’ mekanizmasına ağır eleştiriler

Fantastik edebiyat ve bilim kurgunun en önemli yazarlarından Ursula K. Le Guin, dünyanın en popüler çevrimiçi alışveriş sitelerinden Amazon‘un yayıncılık ve kitap satışlarında oynadığı role dair eleştirel açıklamalarda bulundu. Book View Cafe sitesinde, “Up the Amazon with the BS Machine, or Why I Keep Asking You Not to Buy Books from Amazon” (“Bir Çok-Satan Makinesi Olarak Amazon, ya da Neden Sizin Amazon’dan Kitap Satın Almamanızı İstiyorum”) başlıklı bir yazı kaleme alan Le Guin, söz konusu firmanın kitap satışları üzerindeki giderek artan etkisinin yanında ayrıca hangi kitabın basılacağı, tanıtılacağı ve okunacağını da belirlemeye başladığını ve bu duruma karşı olduğunu ifade etti. Amerikalı ünlü yazar, bu ayın başında yayınladığı makalesini şu çarpıcı sözlerle tamamladı: “Amazon’dan yapılan her kitap siparişi, içeriği ve memnuniyeti olmayan bir kültüre destek vermektir.”

İLGİLİ İÇERİK: Ursula K. Le Guin: Özgürlüğü hatırlayabilen yazarlara ihtiyacımız olacak

Le Guin, yazısında bu “Çok Satan Makinesi”nin geçtiğimiz on yıllar içerisinde nasıl işlediğine dair bir analiz yaptıktan sonra bu çevrimiçi perakendecinin yayıncılık kültürünü değiştirdiğini ifade ediyor. Yazar, Amazon modelinin “kolay satılabilirlik, yoğun bir pazarlama, aşırı rekabetçi bir fiyatlandırma, ardından çöpe atma ve yenisiyle değiştirmek” anlamına geldiğini öne sürüyor. Le Guin, söz konusu şablon dahilinde ideal kitabın “halihazırdaki marketin beklentilerine göre yazılmış ve Çok Satanlar listesine girerek, en yukarıya çıkıp ardından ortadan kaybolacak güvenli bir meta, bir ticari ürün” olduğunu belirtiyor.

Bu teknoloji devinin yalnızca kitap endüstrisini kontrol etmeye çalışmadığını, aynı zamanda yayıncılık dünyasını da etkilediğini belirten yazar şöyle devam ediyor: “Amazon bu Çok Satanlar Makinesini bize tatlandırılmış, ucuz yiyecekleri satarak ayakta kalmak için kullanıyor, böylece biz de edebiyat denen şeyin bu olduğunu düşünmeye başlıyoruz.”

İLGİLİ İÇERİK: ‘Gelecek Kütüphanesi’ndeki kitaplar 100 yıl sonra okunabilecek

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...