Sense8’in ‘seçilmiş kişileriyle’ tanışın

Geçtiğimiz Şubat ayında gösterime giren ve etkileyici görsel efektlerine rağmen izleyicilerin -ya da en azından hayranlarının- beklentilerini yeterince karşılayamayan Jupiter Ascending‘in ardından Wachowski Kardeşler yeni bir televizyon dizisine imza atıyor. 12 bölümlük ilk sezonun ilk bölümü geçtiğimiz hafta Netflix üzerinde yayınlanan Sense8 özetle, “dünyanın farklı şehirlerinde zihinsel olarak birbirlerine bağlı durumdaki sekiz kişinin dünya düzeni için bir tehdit olarak görülüp peşlerine düşülmesinin ardından verdikleri hayatta kalma mücadelesini” anlatan bir bilim kurgu yapımı.

sense8

Fotoğraf: Netflix

İngilizcede “duyusal, duyularla algılanabilen” anlamına gelen ‘sensate’ sözcüğüne açıkça atıfta bulunan Sense8’in hem zihinsel hem de duygusal olarak da birbirlerine bağlı durumdaki bu sekiz kahramanı yine birbirlerinin sahip olduğu bilgi, dil ve diğer yeteneklerinin yanında en önemli sırlarına da erişebiliyorlar.

İLGİLİ İÇERİK: Wachowski’lerin TV dizisi Sense8’in fragmanı yayınlandı

Diziyi malum ortamlardan izlemeye başlayanlar bu sekiz karakterle çoktan tanışmış olsa da, hem Sense8‘le henüz tanışmamış olanlar hem de bütün bu karakterleri birlikte görmek isteyenler için Netflix tarafından yayınlanan aşağıdaki karakter fragmanlarını bir araya getirdik. Fragmanlarda, köşede beliren küçük “8” işareti her bir karakterin bir diğer “sensate” (“duyusal”) ile bağlantıya geçtiği anı simgeliyor. Dizide Naven Andrews’in canlandırdığı ve bu sekiz kişiye bir tür rehberlik eden karakter de bu durumu onlara şöyle açıklıyor: “You are no longer just you, you have 7 other selves.” (“Artık sen yalnızca sen değilsin, 7 diğer benliğin var.”)

sense8

Fotoğraf: Netflix

Oldukça eğlenceli ve görsel açıdan keyif verici bir yapım olmasının yanında, entelektüel ve felsefi anlamda da son derece yetkin yönetmenler olduklarını bildiğimiz Wachowski’lerin bu yeni TV dizisi modern özne ve zihin tartışmalarına da farklı bir boyut katacak gibi görünüyor.

Will (Şikago):

Nomi (San Francisco):

Wolfgang (Berlin):

Kala (Mumbai):

Capheus (Nairobi):

Sun (Seul):

Lito (Mexico City):

Riley (Londra):

İLGİLİ İÇERİK: Wachowski’lerden yeni filmleri ‘Jupiter Ascending’ üzerine zihin açıcı bir söyleşi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...