İlkel ve çağdaş sanat imgelerini birleştiren ‘yıldızlı mağaralar’

İnsanoğlunun soyut düşünme ve benzerlik kurabilme kabiliyetinin belki de ilk örneklerinden biri olan geceleri gökyüzünde beliren yıldızları hayvan figürleriyle özdeşleştirmenin tarihi, mağara duvarlarına çizilen ilk resimler kadar önceye dayanıyor mu emin değiliz fakat, Fransız sanatçı Julien Salaud’un bu ikisini son derece çarpıcı bir biçimde günümüzde bir araya getirmeyi başardığını söyleyebiliriz. Sanatçının “Stellar Cave” adını verdiği bir serinin parçası olan bu çalışmaların her biri, bir mağara duvarını andıran yüzeylerde ‘göksel hayvanların’ ilkel ve çağdaş olanı bir araya getiren ışıltılı bir yansımasını sunuyor.

Geniş bir alanı kaplayan söz konusu yerleştirmelerin her biri ultraviyole boyayla kaplanmış pamuk ipliklerinden oluşuyor. Etkileyici hayvan figürlerini meydana getirecek biçimde örülmüş ve duvara tutturulmuş olan iplikler, içinde bulundukları odayı da bir tür galaksiler arası mağaraya dönüştürüyorlar.

İLGİLİ İÇERİK: Venedik Bienali’nde ‘birbirine bağlanmış bellekler ağı’

Birbirine geçmiş bu hayvan biçimleri, izleyiciyi çok uzaklardaki bir galaksinin baş döndürücü ışığıyla kuşatan ve mitolojinin kozmosla bütünleştiği bir hayal dünyasını yansıtıyorlar.

yıldızlı mağara

Salaud’un en geniş çalışmalarından biri olan “Stellar Cave IV”, geçtiğimiz aylarda İsrail’in Tel Aviv bölgesinde yer alan Herzilya Çağdaş Sanatlar Müzesi‘nde de sergilendi. Sanatçı hakkında daha fazla bilgiye ve diğer çalışmalarına kendi internet sitesinden ve Facebook hesabı üzerinden erişebilirsiniz.

yıldızlı mağara 3

yıldızlı mağara 4

yıldızlı mağara 5

yıldızlı mağara 6

yıldızlı mağara 7

yıldızlı mağara 8

yıldızlı mağara 9

yıldızlı mağara 10

İLGİLİ İÇERİK: Van Gogh’dan esinlenerek yapılan bisiklet yolu karanlıkta parıldıyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...