Blade Runner’ın ‘silinmiş sahnelerinden’ oluşan yeni bir versiyonu

Ridley Scott’ın kült bilim kurgu filmi Blade Runner‘ın –The Director’s Cut, The Final Cut vb. olmak üzere- resmi olarak yayınlanmış birden fazla versiyonu mevcut. Ve bu versiyonların her birinde, sinemada bir çığır açan bu çarpıcı yapımın diğer versiyonlarda olmayan bazı farklı sahnelerini de görebilmek mümkün. Bütün bu farklı sahneler aslında ister istemez, Hollywood’un, öykülerinden ve romanlarından bir hayli yararlandığını bildiğimiz bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in bir romanından uyarlanan filmin, henüz görmediğimiz başka hangi sahneleri olduğunu da düşündürüyor.

İLGİLİ İÇERİK: Harrison Ford’un Blade Runner’ın devam filminde olacağı kesinleşti

Aşağıdaki video, “Do Androids Dream of Electric Sheep?” adlı romanın bizzat Philip K. Dick’in de yardımlarıyla Ridley Scott tarafından beyaz perdeye aktarılmasıyla ortaya çıkan Blade Runner‘ın hiçbir versiyonunda yer almayan bu “silinmiş” sahnelerinin aslında neredeyse başlı başına yeni bir versiyon oluşturduğunu gösteriyor. Charles de Lauzirika ve onun prodüksiyon ekibi tarafından söz konusu sahnelerin bir araya getirilerek hazırlanmasıyla ortaya çıkan 45 dakikalık bu alternatif Blade Runner versiyonu, Rick Deckard’ın macerasını yepyeni bir açıdan izlememizi sağlıyor.

İLGİLİ İÇERİK: İngiltere’de tekrar gösterime giren Blade Runner’ın yeni fragmanı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...