Doğu’nun merkezine yolculuğun değişen yüzü

Sunan ve İnan Kıraç Vakfı’na ait İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nn Beyoğlu Tepebaşı’ndaki sergi salonunda bu günlerde oryantalizm rüzgarları esiyor. “Doğu’nun Merkezine Seyahat 1850-1950 – Pierre de Gigord Koleksiyonu’ndan İstanbul’da Gezginlerin 100 Yüzyılı” adlı sergi Batılıların ilgi alanları ve duydukları merak nedeniyle 18. yüzyılda başlayan ve sonraki yıllarda da dönüşerek devam eden Doğu topraklarına yolculuklarında odağına İstanbul’u alıyor.

Enstitünün sayfasında söz konusu sergiyle ilgili yapılan açıklamada belirtildiği üzere “aralarında coğrafyacı, arkeolog, dilbilimci, mimar, botanikçi ve din adamlarının da bulunduğu kalabalık bir meslek grubunun 18. yüzyılın sonundan 19. yüzyıl ortalarına kadar Doğu coğrafyasına yaptıkları seyahatleri” ele alan sergide dönemin önemli koleksiyoncularından Pierre de Gigord’un arşivinden seçilen eserlere yer veriliyor.

doğu'nun merkezine seyahat 2

Ekrem Işın ve Catherine Pinguet’in eşküratörlüğünde gerçekleştirilen sergide, ayrıca kitle turizmi ve 1850-1950 yılları arasında değişen seyahat kültürüne de odaklanılıyor. Kırım Savaşı’na kadar daha çok keşif eksenli olarak devam eden araştırmacı dilin sonrasında yerini “bu dilin ürettiği imgeler üzerinden söz konusu gizemli coğrafyayı yağmalayan bir turist tipinin tüketici diline bıraktığı” vurgulanıyor.

Açılışı 4 Haziran’da yapılan ve 17 Ekim’e kadar açık olan sergide fotoğraf, kartpostal, afiş, ilan, broşür, yemek menüleri ve çeşitli objelerden oluşan 160 parça civarındaki eser ziyaretçilerle buluşuyor.

doğu'nun merkezine seyahat 3

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...