Magna Carta’nın 800. yıldönümü için yeni sanat eseri

Bundan tam 800 yıl önce bugün, İngiltere Kralı John tarafından imzalanan ve demokrasi tarihinde bir devrim yaratarak Kral’ın yetkilerini Tanrı’dan aldığı düşüncesini ortadan kaldıran Magna Carta’nın yıldönümü, İngiltere’de yapılan çeşitli törenlerle kutlanıyor. Bir barış sözleşmesi olarak bilinen “Magna Carta Libertatum”un imzalandığı yer olan Runnymede’deki alan bugüne kadar 50 yıl önce Amerikalı Avukatlar Örgütü tarafından dikilen bir anıt dışında tamamen boş bir biçimde duruyordu. Magna Carta’nın 800. yılını kutlamak için, Guyana asıllı İngiliz sanatçı Hew Locke bu durumu değiştirmek ve Runnymede’de bir anıt olarak değil fakat bir kutlama ve adaletsizliğe ve eşitsizliğe karşı devam etmekte olan mücadeleyi sembolize etmesi amacıyla bir eser oluşturması için yetkilendirildi.

“The Jurors” adı verilen bu sanat eseri, görülmez bir masanın etrafındaki bir çemberde konumlanmış 12 bronz sandalyeden oluşuyor, ki bu da doğrudan Magna Carta’nın “eşit ve haklı bir yargılanma olmadan hiç kimsenin hapsedilemeyeceğini” ifade eden 39. paragrafına da doğrudan bir gönderme yapıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Magna Carta’nın orijinal kopyası belediye arşivlerinde bulundu

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...