Pink Floyd’dan 1969’daki ‘Ay’a iniş’ programı için canlı yayın müziği

Pink Floyd gitaristi ve solisti David Gilmour, 2009 yılında The Guardian gazestesine verdiği bir söyleşide kendisine bundan 40 yıl önce, Apollo 11’in Ay’a uçuşu esnasında ne yapıyor olduğu sorulduğunda birçok kişinin henüz bilmediği bir şeyi açıkladı. Gilmour, efsanevi grubun BBC tarafından Ay’a iniş etkinliği için düzenlenen canlı bir etkinliğin bir parçası olduğunu söyledi:

“BBC TV’nin bir stüdyosunda iniş için bir şeyler çalıyorduk. Bu bir canlı yayındı, ve stüdyonun bir tarafında bilim insanlarından oluşan bir panel ve diğer tarafında da biz vardık. 23 yaşındaydım.

Yayıncılık o günlerde biraz daha serbestti, ve geç saatlerde yayınlanan bir programın yapımcısının keyfi yerindeyse, biraz sıra dışı şeyler yapılabiliyordu. İşin tuhaf yanı, çaldığım şeyi o günden beri bir daha hiç duymadım, ama şimdi YouTube’da olduğunu biliyorum. Ay’a inişle ilgişi yayın yapıyorlardı ve buna biraz ara verildiğinde bizi bir şeyler çalarken göstermek istediler. Yalnızca beş dakika uzunluğunda bir şeydi. Moonhead adında hoş, atmosferik, tuhaf bir 12-bar’lık bir blues şarkısıydı.”

İLGİLİ İÇERİK: Pink Floyd’un Animals albümündeki uçan domuz ‘Algie’nin öyküsü

Gilmour’un blogunda yayınlanan bir yazı aşağıdaki videoda çalınan şarkının söz konusu şarkı olduğunu doğruluyor. Bu YouTube videosundaki görüntüler de bir hayran tarafından orijinal şarkının kayıtları ve Apollo 11’in inişinden üç yıl sonra, 1972’deki Apollo 17 görevinden astronotların televizyon kayıtları bir araya getirilerek oluşturulmuş.

İLGİLİ İÇERİK: NASA’dan Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatan görüntüler

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...