Türkiye’deki kültür ve doğa katliamına odaklanan çarpıcı bir belgesel

Aşağıdaki videoda izlenebilen 18 dakikalık kısa belgesel film “Türkiye’de son on yılda gerçekleşmiş çevre ve kültür katliamlarının bilançosunu birlikte çıkarmak” amacıyla, tamamı hava çekimlerden oluşan ve yaklaşık 30 şehri kapsayacak olan çok daha etkili ve geniş ölçekli bir belgeselin öncüsü niteliğinde.

Aktivist ve theremin sanatçısı Cihan Gülbudak’ın girişimleriyle Indiegogo üzerinden başlatılan kapmanya sonucunda yeterli maddi kaynak toplanabilirse, Anadolu’nun ormanları ve kültür varlıkları üzerindeki “muhafazakâr talanın” etkilerinin çok daha çarpıcı bir biçimde ortaya konulması hedefleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Doğanın ‘geri çağırdığı’ balıkçı köyü

Söz konusu proje için bir önçekim niteliğindeki görüntülerden oluşan 18 dakikalık bu videoda yer alan kareler, İstanbul’daki 3. köprü inşaatının yarattığı ve ileride de yaratmaya devam edeceği devasa yıkımın boyutlarına, Fatsa’da yaşanan çevre katliamına, Finike’de dünya mirası olarak kabul edilen sedir ağaçlarının rant için nasıl yok edildiğine ve İshak Paşa Sarayı’nın tarih ve estetik bilincinden yoksun bir biçimde nasıl bir ucubeye dönüştürüldüğüne ve İstanbul’daki camilerin minarelerinin nasıl birer baz istasyonu olarak kullanılmasına göz yumulduğuna odaklanıyor.

Isengard – Anadolu’da Muhafazakar Talan ve Bilanço” adı verilen söz konusu belgesel, değerleri ve gelenekleri muhafaza edeceği söylemleriyle iş başında olanların neden oldukları yıkımın boyutlarını ve sonuçlarını, havadan çekilmiş görüntüler ve etkili bir alt metinle ekrana yansıtıyor. Dolayısıyla, daha büyük bir kaynak ve destekle birlikte ortaya çok daha etkili bir yapımın çıkacağını tahmin etmek hiç de zor değil.

isengard belgeseli

18 dakikalık bu videonun çekimi esnasında 3 defa güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklandığını belirten Gülbudak, Indiegogo üzerinden verilen maddi desteğin yanında söz konusu projenin sosyal medya üzerinden paylaşılmasının ve üzerinde konuşulmasının da filmin yapımına bir katkıda bulunacağını belirtiyor.

Projeye destek vermek için söz konusu yapım için oluşturulan kampanyanın Indiegogo sayfasına buradan erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Şehirlerin çevre üzerindeki etkisini konu alan sezgisel şehir haritaları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...