Yerçekimine meydan okuyan 3D yazıcı Amsterdam’da köprü inşa edecek

Daha birkaç yıl önce basit ve ufak nesneler ürettiklerine tanık olduğumuz ve zaman içerisinde çok daha karmaşık objeleri ve hatta koca bir evin kendisini üretmeyi başaran 3D yazıcı teknolojisi her geçen gün gelişmeye ve gelenekselleşmiş yapı oluşturma anlayışına meydan okumaya devam ediyor. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan MX3D adlı bir 3D yazıcı şirketi, söz konusu “yazma” işlemini havada gerçekleştirebilen, çığır açıcı, çok eksenli bir robot 3D yazıcı geliştirdi. Bu yeni teknoloji sayesinde şehrin göbeğinde yer alan bir kanal üzerinde rahatlıkla bir köprünün inşa edilebileceği belirtiliyor.

MX3D’nin proje için hazırladığı internet sayfasında söz konusu teknoloji hakkında şu açıklamalara yer veriliyor: “Neredeyse bütün biçimlerde 3D olarak yazdırabileceğimiz şık ve işlevsel nesneleri oluşturabilen çığır açıcı, maliyeti düşük robot teknolojilerini araştırıp geliştiriyoruz. Nihai hedef ne mi? Robotlarımızın ve yazılımımızın, mühendislerimizin, zanaatkarlarımızın ve tasarımcılarımızın neler yapabileceğini göstermek için özel bir konumda karmaşık, süslü bir metal köprü yazdırmak.”

İLGİLİ İÇERİK: Dünyayı ‘değiştiren’ 3D dijital görseller

3d yazıcı köprü 2

Fotoğraf: Heijmans

Söz konusu köprünün tasarımı, MX3D’yle daha önce de çalışmış olan sanatçı ve tasarımcı Joris Laarman tarafından gerçekleştirilecek ve yapımı da firmanın metal yapıları hızlı bir biçimde “çizebilen” MX3D-Resin’le birleştirilmiş MX3D-Metal adını verdiği bir robot 3D yazıcı aracılığıyla sağlanacak.

3d yazıcı köprü 3

Görsel: Joris Laarman/MX3D

Metal materyalden bir köprünün yazdırılmasını sağlayan teknik ise kısaca şöyle açıklanabilir: Dökme metalin küçük parçaları çelik hatlar oluşturacak biçimde varolan yani daha önce yazdırılmış olan yapıya kaynak yapılarak ekleniyor. Çok sayıda hat yazdırılması sayesinde de, yazıcı bütün bir kanalı kapsayan güçlü, karmaşık bir yapı oluşturabiliyor. Yazdırma eylemi esnasında yazıcı yazdırdığı bölüm tarafından destekleniyor ve böylece bağımsız bir biçimde işleme devam edebiliyor.

3d yazıcı köprü 4

Fotoğraf: Heijmans

Söz konusu köprünün yapımına Eylül 2015’te başlanacağı belirtiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Japon oyuncak bebek Kokeshi’nin büyüleyici yapılış süreci

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...