Güneş’in manyetik alanının en detaylı görünümü

Görülebilir ışığın spektrumunda çekilmiş fotoğraflarda Güneş’in manyetik alanı görülemiyor. Fakat yukarıdaki görsel, bizim için tanıdık, görülebilir olan dalga boylarında çekilmedi, işte bu yüzden Güneş’in açıkça belirgin ve etkileyici manyetik alanı rahatlıkla görülebiliyor.

Fotoğrafta yer alan iplik biçimindeki parlak beyaz çizgilere “koronal düğüm” (“coronal loops”) deniyor. Bunlar Güneş’in tacı boyunca hareket eden manyetik alanın çizgileri ve Güneş’in etrafında bulunan gazdan oluşan dış katmanını meydana getiriyorlar. Mavi ve sarı yamalar söz konusu manyetik alandaki iki karşıt kutbu gösteriyor.

NASA, bu etkileyici görüntüyü elde edebilmek için Güneş Dinamikleri Gözlemevi (Solar Dynamics Observatory) üzerindeki iki gelişmiş araçtan elde ettiği verileri bir araya getirdi. Her 10 saniyede bir 10 farklı dalga boyunda güneş atmosferinin görüntülerini elde eden Atmosferik Görüntüleme Düzeneği, mavi ve sarı manyetik alan görsellerinin iki farklı araçtan elde edildiği bu koronal düğümleri görüntülemeyi başardı. Nihayetinde ortaya çıkaran manzara ise, Güneş’in manyetik alanına dair normal şartlar altında görülemeyen bir kuvvetin çarpıcılığını gözler önüne serdi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...

  • mehmet Bağdatlı

    Muazzam, hayran olmamak mümkün değil.