Interstellar’ın ünlü ‘dört boyutlu küp’ sahnesinin kamera arkası

Christopher Nolan’ın geçtiğimiz yıl gösterime giren ve etkileyici görsel efektleri ve sıradışı senaryosuyla büyük bir yankı uyandıran filmi Interstellar’ın en kilit sahnelerinden birisi hiç şüphesiz esas oğlan Cooper’ın (Matthew McConaughey) yer çekimini kullanarak farklı zaman dilimleri ve boyutlarla fiziksel olarak iletişime geçebildiği çarpıcı bir görselliğe sahip olan yerde geçen sahneydi.

İLGİLİ İÇERİK: Interstellar’ın kara delikleri bilimsel araştırmaları nasıl etkiledi?

Filmde, söz konusu sahne Cooper’ın evindeki küçük bir kütüphane olarak beliriyor ve orada meydana gelen her bir an sonsuza doğru tekrarlanıyordu. Tesseract (teserakt) adı verilen bu yer aslında dört boyutlu bir küp olarak tahayyül ediliyor ve nasıl çalıştığı film için hazırlanan bir internet sitesinde şöyle anlatılıyor:

“Tesseract, bizim göremediğimiz bu varlıkların yerçekimi yoluyla eylemlerini ifade ederek NASA’yla kurdukları iletişim için kullandıkları bir araç. Bu varlıklar, dördün de ötesinde beş boyutu da algılayabiliyorlar ve bu da onların geçmiş, bugün ve gelecekteki her anı görebilmelerini ve bu zaman aralıklarından herhangi birisinde yerçekimine etki edebilmelerini sağlıyor. Tesseract, Cooper’ın, kızı Murphy Cooper’la çeşitli zaman dilimlerinde, zamanın kendisini çizgisel bir doğrultu yerine dört boyutlu bir şey olarak sunmasını sağlayarak iletişime geçmesine olanak tanıdı. Burada her şey zamanın sicimleriyle/ipleriyle birbirine bağlı, ki Cooper da tam da bu durumu kullanıyor. Söz konusu varlıklar, onun Tesseract’le fiziksel olarak etkileşime geçmesine olanak tanıyarak bu durumu Cooper’ın anlamasını sağlıyorlar.”

Colossal sitesinde belirtildiğine göre, söz konusu tesseract sahnesi başlı başına filmin yapımcılarını o denli zorlamış ki, Nolan ve onun görsel efektler ekibi bunun gerçekten nasıl çalışacağını çözene kadar çekimler birkaç ay ertelenmiş.

interstellar küp sahnesi 2

interstellar küp sahnesi 3

interstellar küp sahnesi 4

interstellar küp sahnesi 5

interstellar küp sahnesi 6

interstellar küp sahnesi 7

interstellar küp sahnesi 8

İLGİLİ İÇERİK: ‘Interstellar’ üzerine eleştirel bir not

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...