‘Şehrin Kırışıklıkları’ griye boyandı

Geçtiğimiz ay İstanbul’un Balat, Tarlabaşı gibi semtlerindeki eski binaların duvarlarına yerleştirdiği çalışmalarıyla şehri “Wrinkles of the City” (“Şehrin Kırışıklıkları”) adlı projesine dahil eden dünyaca ünlü grafiti sanatçısı JR’ın bu çalışmalarından biri griye boyanarak kapatıldı. Twitter ve Instagram hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarla Balat’taki eski bir bina üzerine yerleştirdiği portrenin zabıtalar tarafından getirildiği en son hali gösteren sanatçının “Wrinkles of the City” projesi Berlin, Şangay, Los Angeles ve Havana gibi dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde büyük bir ilgiyle karşılanmıştı.

Söz konusu portrenin yer aldığı binanın bulunduğu yer olan Balat’ın bağlı olduğu Fatih Belediyesi’nden yetkililerin Twitter üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sizden daha çok üzüldüğümüzü bilmenizi isteriz. Tarafımızdan bir müdahale söz konusu olamaz, konuyu araştırmaktayız.”

İLGİLİ İÇERİK: Ünlü sokak sanatçısı JR ‘Şehrin Kırışıklıkları’ için İstanbul’da

JR’ın Balat’taki yıkık bir binanın duvarına yerleştirdiği ve şehrin bu yıkıntılarına ya da kırışıklıklarına onun yaşlı sakinlerinin portreleriyle estetik bir anlam ve değer kazandırdığı bu çalışmasının şimdilik kimler tarafından neden üzeri boyanarak silindiği bilinmiyor. JR’ın aynı semtte yer alan diğer iki portresine ise henüz dokunulmuş değil.

jr balat fatih belediyesi 2

jr balat fatih belediyesi 3

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...