Satürn’ün en büyük halkasının gerçek boyutu ortaya çıktı

Satürn’ün gizemli bir dış halkası ilk defa tam olarak görüntülendi. Elde edilen verilere göre söz konusu halkanın tahmin edilenden çok daha geniş ve eski olduğu anlaşıldı.

Konuyla ilgili yapılan en son çalışmalar üzerinden elde edilen bilgileri bu ayın başlarında Nature dergisinde yayınladığı bir makaleyle paylaşan Doug Hamilton’a göre Phoebe halkası olarak da bilinen bu dış halkanın çapının Satürn’ün çapından 270 kat daha büyük.

İLGİLİ İÇERİK: Zoru başaran astronot piramitleri uzaydan görüntüledi

Diğer bir ifadeyle, söz konusu halka, yaklaşık 7000 Satürn boyutunda. Gezegenin yaklaşık 120.700 kilometrelik çapı göz önünde bulundurulduğunda bu halkanın ne denli büyük bir alanı çevrelediği daha iyi anlaşılabilir. Diğer tarafından, daha iyi bir karşılaştırma için, Dünya’nın çapının da 12.742 km olduğunu da ekleyelim.

Hamilton, konuyla ilgili Mashable sitesine verdiği bir söyleşide söz konusu halkayı betimlemek için oluşturulan görsel hakkında şunları ifade ediyor: “Bu halkayı, bunun gibi tek bir resmin içinde bütünüyle görebilmemizi sağlaması açısından bu harika bir görsel. Bu resmi biraz incelediğimizde, söz konusu halkanın daha önce tahmin ettiğimiz boyutundan %30 oranında daha büyük olduğunu biliyoruz, bu da onu Satürn’den sadece 200 değil, 270 kat daha büyük yapıyor.”

Astronomlar, ilk olarak 2009 yılında, Satürn’ün çevresinde daha önce hiç görmedikleri devasa bir sekizinci halka keşfettiklerinde büyük bir şaşkınlık içindeydiler. Phoebe halkası olarak adlandırılan bu halka, gezegenin yedi ana halkasının dışında yer alıyor ve karanlık maddeden oluştuğu için kızılötesi ışınlar dışında görülebilmesi de oldukça zor.

Bu halka, çoğunlukla bir saç telinden daha kalın olmayan toz parçacıklarından oluşuyor. Bir futbol topu boyutunda ya da ondan biraz daha büyük olan en az 20 santimetrelik çapı olan kayalar, halkanın yüzde 10’undan daha az bir bölümünü meydana getiriyor. Ki bu da güneş sistemindeki diğer halkalarla karşılaştırıldığında oldukça olağandışı bir durum.

Peki bütün bu toz parçaları nereden geliyor? Bu son araştırmalardan önce, bilim insanları onların, kuyrukluyıldızların çarptığı Satürn’ün uydusu Phoebe’den geldiğine inanıyorlardı. Şimdi ise, bilim insanları bu tozların bir kısmının teleskopla görülemeyecek kadar küçük diğer “gizli” uydulardan geldiğine inanıyorlar.

İLGİLİ İÇERİK: Güneşin 12 milyar katı büyüklüğünde dev bir kara delik keşfedildi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...