‘Yeni Ufuklar’: Plüton’a hiç bu kadar yaklaşmamıştık

NASA tarafından yürütülen insansız uzay uçuşu görevini gerçekleştirmek üzere 2006 yılında fırlartılan uzay mekiği “New Horizons” (“Yeni Ufuklar”), bu günlerde saatte yaklaşık 60.000 km’lik bir hızla Güneş Sistemi’nin en dıştaki gezegeni Plüton’a doğru yaklaşıyor. Yapılan hesaplamalara göre, kaya ve buzdan oluşan bu uzak gezegenin yanından 14 Temmuz’da geçmesi planlanan uzay mekiği, Plüton’a dair yakından elde edilen ilk gerçek fotoğrafı da Dünya’ya gönderecek.

ABD’deki Ulusal Uzay Ajansı da işte bu tarihi anı vurgulamak için, yine New Horizons olarak adlandırılan aşağıdaki bu tanıtım videosunun hazırlanmasına öncülük etti. Daha önceden de Wanderers adlı, Güneş Sistemi’nin fethini ele alan bir kısa filmle tanıdığımız Erik Wernquist tarafından hazırlanan bu kısa film Wanderers’ın aksine bu defa belirli bir uzaklıkta yer ve halihazırda ziyaret etmeyi başarabildiğimiz yerlere odaklanıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Güneş Sistemi’nin fethini hayal eden kısa film: ‘Wanderers’

Videonun büyük bir kısmı, Mariner (Merkür, Mars, Venüs), Pioneer (Jüpiter, Venüs, ve Ay), Voyager (Jüpiter, Neptün, Satürn, and Uranüs), and Dawn (Vesta ve Ceres) gibi uzay mekiği programlarıyla insanoğlunun bir anlamda ilk “elçilerini” göndermiş olduğu gezegenlerin görüntülerinden oluşuyor.

Bu gezegenlerin yanında, yalnızca bize en uzak gezegen olan Plüton’a dair görüntüler bir tür varsayıma dayanıyor. Zira New Horizons uzay mekiği, Plüton’u yakından ziyaret edecek olan ilk uzay aracı olacak, dolayısıyla bir gezegen olup olmadığı bazı tartışmalara da neden olan Plüton’un nasıl göründüğü hakkında kimsenin net bir fikri yok.

Dünya’daki ufkumuzun giderek yıkım ve tahribatla dolmaya başladığı, doğayı yaşanmaz hale getirdiğimiz bu günlerde, bizden bu denli uzak olan “yeni ufuklar” karşısında aslında nasıl bir heyecan duymamız gerektiğini bilemesek de, videodaki görselliğin yine de etkileyici olduğu ortada.

İLGİLİ İÇERİK: Satürn’ün en büyük halkasının gerçek boyutu ortaya çıktı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...