Bir Tesla bobini aracılığıyla yaratılan minyatür yıldırımlar

1891 yılında Nikola Tesla tarafından bulunan ve yüksek voltaj, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretebilmek için kullanılan deşarj bobinleri olarak bilinen Tesla bobinleri, elektrik denen şeyin aslında ne kadar havalı görünebileceğinin bir göstergesi. Bu etkileyici görüntüsünün yanında, söz konusu bobinler aynı zamanda Tesla’nın bütün hayatı boyunca hayalini kurduğu doğal enerjinin insanlık yararına kullanılması için de son derece önemli bir adımdı. Tesla, bu icadı sayesinde elektriğin çok yüksek frekanslarda kablo kullanmadan transfer edilebileceğini öngörüyordu. Ve böylece elektrik enerjisi kurulan merkezlerdeki küçük bir kaynaktan yükseltilerek dünyayın herhangi bir bölgesindeki alıcılara ulaştırılabilecekti.

Tesla’nın bu heyecan verici projesi, J.P. Morgan gibi dönemin yatırımcıları tarafından ilk başta destek görse de, daha sonra bu projenin enerji fiyatlarını çok fazla düşüreceği öngörüldüğü için söz konusu enerji merkezlerinin kurulmasından vazgeçilmek zorunda kalındı.

İLGİLİ İÇERİK: Sovyet döneminin gizemlerinden ‘Tesla Kulesi’ havadan görüntülendi

Bu dramatik tarihsel gerçeklik yine de ayrı bir konu. Zira bu yazıda asıl vurgulamak istediğimiz, fotoğraflardan da görülebileceği gibi Tesla bobinlerinin aslında hala ne kadar havalı bir görünüme sahip olduğu. Söz konusu bobinler, birçoğumuz için belirli müzelerdeki “modası geçmiş mekanizmalar” bölümlerinde karşılaştığımız şeylerdir, fakat temel düzeyde bir bilgi ve yeterli malzemeyle aslında herkesin evde bu ufak yıldırımları rahatlıkla oluşturabileceği ise genellikle pek bilinmez.

tesla bobini 2

Konuyla ilgili biraz araştırma yapıp hemen hazırlıklara başlayan fotoğrafçı Marc Simon Frei, burada görülen çarpıcı fotoğrafları elde etmek için Tesla bobinlerini evinde kurmaya karar vermiş. Ebay’den sipariş ettiği 1920’lere ait bir elektroterapi cihazını kullanan Frei, ortaya çıkan elektriği de bir Nikon Df, bir makro uzatma tüpü ve bir Nikon 50mm f/1.8 aracılığıyla görüntülemiş. Ortaya çıkan bu küçük yıldırımların Frei’nin makinelerini biraz riske attığına şüphe yok, fakat elde edilen bütün bu etkileyici kareler bunun göze alınması gereken bir risk olduğunun göstergeleri.

tesla bobini 3

tesla bobini 4

tesla bobini 5

tesla bobini 6

tesla bobini 7

tesla bobini 8

İLGİLİ İÇERİK: Yıldırımlar antimadde mi üretiyor?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...