Savaştan önce Şam’daki hayatı anlatan çarpıcı bir kısa film

Suriyeli yönetmen Waref Abu Quba‘nın imzasını taşıyan 2011 tarihli bu kısa film, Suriye’nin başkenti Şam’ın, iç savaş başlamadan ve şehir bir savaş alanına dönmeden aylar öncesine ait görüntülerini ve seslerini izleyicilerle buluşturuyor.

Kısa film için elde ettiği görüntüler üzerinde tam üç yıl boyunca çalışan Abu Quba, ünlü Filistinli şair Mahmut Derviş’in bizzat kendisinin seslendirdiği bir şiiri de filme dahil etti. Bir söyleşisinde “Bir belgesel değil de bir rüya sekansı gibi bir şey yapmak istediğini” belirten Abu Quba “Şam’ın sokaklarında yürürken hissettiğiniz o büyüleyici duyguyu vermeye çalıştığını” ifade ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: Doğu’nun merkezine yolculuğun değişen yüzü

Dört dakika uzunluğundaki bu kısa film; bir şehrin, devam etmekte olan bir savaş yüzünden hayat dolu bir canlılığın, güzelliğin, tarihin ve basitçe insanlığın bir mekanı olarak dünya için bir kayıp haline gelişini son derece etkileyici bir biçimde hatırlatıyor. Videodaki bu görsel anlatım gücünü çok daha etkili bir hale getiren Mahmut Derviş’in şiirinin tamamının İngilizce çevirisine bu adresten erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Musul Müzesi’ndeki tarihi eserlere verilen hasarın boyutları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...